Dziś po południu rozpocznie się Industriada, która w Bielsku-Białej potrwa dwa dni. Będą atrakcje do późnego wieczora, w tym projekcje filmów, koncerty i otwarcie ekspozycji "Widoki Małego Wiednia". Książnica Beskidzka zaprasza do ośmiu stef tematycznych na nocne spotkanie ze światem fantasy. Na pikniku na Złotych Łanach będzie można skorzystać z porad lekarzy różnych specjalności i wykonać bezpłatne badania stanu zdrowia. Jak zwykle w piątek, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

W piątkowy wieczór warto wybrać się do BCK, gdzie o godz. 18.00 zobaczymy istniejący od 45 lat Zespół Pieśni i Tańca Bielsko. Zespół prezentujący artystycznie przetworzony polski foklor jest oklaskiwany na całym świecie. Składa się z trzech grup dziecięcych i grupy reprezentacyjnej - łącznie około 100 osób. Jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Bożena Bieńczyk, a kierownikiem muzycznym Marzena Grzybowska. Bilety na koncert jubileuszowy po 25 zł.

Widoki Małego Wiednia

W piątek rozpoczyna się Industriada, doroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Tegoroczna Industriada w Starej Fabryce w Bielsku-Białej potrwa dwa dni. W piątek - od godz. 16.00 do 23.00, a w sobotę od 10.00 do 23.00. W programie m.in. warsztaty taneczne - Balindustrial, animacje w wykonaniu grupy Locomotora, warsztaty kreatywnego szycia i tworzenia kotylionów, projekcje filmów, koncerty, otwarcie ekspozycji "Widoki Małego Wiednia".

Na uwagę zasługują także zajęcia z robienia zabawek, które poprowadzą Wiesława i Marian Łoboz. Artyści z Jeleśni to znani i cenieni wykonawcy drewnianych zabawek ludowych. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Podczas Industriady można odwiedzić po sąsiedzku Pszczynę. „Niedziela u przemysłowca” w Muzeum Zamkowym w Pszczynie to pokaz w wykonaniu Baletu Cracovia Danza, projekcje filmu „Magnat”, a także wystawa fotografii czy warsztaty kreatywne z tworzenia masek balowych. Informacje na temat INDUbalu, który zakończy się 9 czerwca, znajdują się TUTAJ.

Noc pełna fantasy

Sobotnie wydarzenie zaciekawi miłośników powieści Tolkiena oraz wszystkiego, co wiąże się ze światem fantasy. Książnica Beskidzka zaprasza na Noc w Bibliotece, która odbędzie się pod znakiem Władcy Pierścieni i Hobbita. W ośmiu strefach tematycznych będzie można postrzelać z łuku, porzucać młotem Ereboru, uczestniczyć w turnieju strzelania z procy bojowej, a także spotkać się z pisarzami: Markiem Szołtyskiem, Witoldem Wargasem i Anną Brzezińską, a także uczestniczyć w turniejach planszówek. W strefie Cosplay będzie nauka projektowania i wykonywania strojów. Noc w Bibliotece rozpocznie się o godz. 16.00.

Dla koneserów muzyki poważnej w sobotę o godz. 18.00 w sali redutowej Pod Orłem zagra pianistka Valentina Igoshina, która od lat czaruje swą maestrią słuchaczy na całym świecie. Koncert odbędzie się w ramach Beskidzkiego Festiwalu Klasyki, którego patronem medialnym jest portal bielsko.biala.pl. Bilety w cenie 30 i 50 zł. W programie:
L. van Beethoven - Sonata Księżycowa
F. Liszt - Marzenia miłosne
M. Musorgski - Obrazki z wystawy
 

W niedzielę postaw na zdrowie

W niedzielę Spółdzielnia Mieszkaniowa Złote Łany, Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany i Rada Osiedla Złote Łany zapraszają mieszkańców osiedla Złote Łany na kolejny piknik Bądź Zdrów (początek o godz. 10.00). Piknik będzie łączył promocję zdrowego stylu życia z obchodami 40-lecia spółdzielni.

Program imprezy jest jak zawsze podzielony na dwie części: medyczną i artystyczną. Ta pierwsza jest adresowana wyłącznie do seniorów i potrwa od 10.00 do 13.00. Na terenach zielonych wzdłuż ul. Liściastej, za blokiem przy ul. Podgórze 20 zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji lekarza rodzinnego, kardiologa, dermatologa, optometrysty, audiologa, dietetyka, podologa, rehabilitantów, a także wykonać bezpłatne badania poziomu cukru, ciśnienia, komputerowe badanie wzroku, badanie słuchu, palpacyjne badanie piersi oraz gęstości kości w kierunku osteoporozy. Ze względu na smog i związane z tym choroby będzie można zbadać objętość płuc oraz znamiona skórne. Część artystyczna potrwa od 10.00 do 19.00 na scenie obok bloku przy ul. Łagodnej 39.

W kinach premiery: X-Men Mroczna Phoenix, bajka Paskudy UglyDolls oraz polska produkcja familijna - Dzień Czekolady.

KGO

Foto: Facebook/Wolontariat Złote Łany