Zapowiada się upalny tydzień. Od wtorku do soboty temperatury maksymalne w Bielsku-Białej mogą osiągać nawet 33 st. C w cieniu. Na falę afrykańskiego ciepła szykują się szkoły, które w wyjątkowych okolicznościach mogą skracać lekcje. Na bielskich ulicach wkrótce znów pojawią się kurtyny wodne. Lekarze przypominają, by w ciągu dnia unikać przebywania na słońcu oraz spożywać dużo płynów.

Nadciągają do nas afrykańskie upały. Dziś nie będzie jeszcze tak ciepło, ale od wtorku do końca tygodnia temperatury codziennie mają przekraczać 30 st. C. IMGW wydał dla województwa śląskiego ostrzeżenie o drugim stopniu zagrożenia przed upałami. Temperatura maksymalna w ciągu dnia może sięgać nawet 33 st. C. Ochłodzenie przyjdzie w nocy, ale temperatury minimalne wyniosą od 17 do 20 st. C.

Szkoły skrócą lekcje?

W związku z trwającą od kilku dni na zachodzie kraju falą upałów Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat. Przypomniano w nim, że przepisy oświatowe nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach, ale dyrektor może za zgodą organu prowadzącego zawiesić lekcje na czas określony, jeżeli na danym terenie wystąpiły zdarzenia, które zagrażają zdrowiu uczniów. Wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie.

- Organ prowadzący wraz z dyrektorem odpowiadają za warunki funkcjonowania szkoły czy placówki, zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Dyrektor szkoły wraz z organem prowadzącym powinni wyposażyć szkołę czy placówkę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, dystrybutor - czytamy w komunikacie. Zdaniem MEN, na zawieszenie zajęć szkoły powinny się decydować dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych.

W uzasadnionych przypadkach lekcje można skrócić do 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania lekcji ustalony w rozkładzie zajęć edukacyjnych. Np. czas trwania poszczególnych zajęć w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący. Decyzję o skróceniu lekcji podjęły w ostatnich dniach szkoły m.in. w Legionowie czy Zielonej Górze.

Kurtyny wodne dla ochłody

W upalne dni lepiej pozostać w domu w godz. od 10.00 do 16.00. Starajmy się przebywać w miejscach zacienionych, nosić luźne ubrania, chronić głowę przed promieniami słońca oraz unikać wysiłku fizycznego. Kolejną ważną sprawą jest odpowiednia dieta. W czasie upału posiłki powinny być lekkostrawne. Pamiętajmy o spożywaniu dużej ilości wody niegazowanej. W ciągu dnia należy zamykać i zasłaniać okna. Pamiętajmy, by w zamkniętych autach nie pozostawiać dzieci ani zwierząt.

Pracodawcom nie trzeba chyba przypominać, że każdemu pracownikowi przysługuje darmowa woda do picia, gdy temperatura w pomieszczeniach zamkniętych przekracza 28 st. C. Podobny obowiązek istnieje w przypadku prac na zewnątrz, gdy słupki rtęci wskazują ponad 25 st. C. W najbliższych dniach na bielskie ulice z pewnością powrócą kurtyny wodne. W ostatnich latach instalowane były one m.in. na placu Chrobrego, placu Ratuszowym oraz na ul. 11 Listopada w sąsiedztwie placu Wojska Polskiego.

Bartłomiej Kawalec