W środę, 12 czerwca w Parku Słowackiego zaiskrzy energią. To już 9. edycja Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii - wydarzenia dedykowanego małym i dużym mieszkańcom Bielska-Białej. Od rana do wieczora bawić się będziemy różnymi przejawami energii. Ta popłynie prosto z serca.

Najpierw na dużym telebimie pojawi się piaskiem animowana bajka o ekologicznej misji ratunkowej eko-stworków Energetki i Energisia, a w ślad za nią na drzewku dobroci zawieszone zostaną przyrzeczenia 600 przedszkolaków chcących dbać o środowisko naturalne. Drzewko zostanie posadzone w Ogrodzie Dendrologicznym w siedzibie Nadleśnictwa Bielsko.

Następnie dzieci wykonają taniec dobrej energii przypominający, jak na co dzień szanować energię i wodę oraz wspólnie z prezydentem Jarosławem Klimaszewskim wypuszczą biodegradowalne baloników w powietrze. Jest to tzw. akcja Odlotowe Bielsko, symbolizująca ponad tysiąc Ambasadorów Klimatu - bielszczan, którzy już w 2011 roku podjęli osobiste zobowiązania prośrodowiskowe.

Energii nie będą szczędzić uczniowie dziesięciu szkół ponadpodstawowych z Bielska-Białej, aranżując i prowadząc inspirujące warsztaty dla dzieci i młodzieży odwiedzających festiwal. A więc oprócz smakowitych rzeźb z warzyw i owoców oraz letnich drinków pojawią się gipsowe odlewy, szalone fryzury, sploty z gazety i różne maskotki z materiałów recyklingowych. Ci co gustują w naturalnych składnikach nauczą się, jak samemu przygotować kosmetyki oraz mydła naturalne.

Na scenie pojawi się iluzja, muzyka tworzona za pomocą looperów, lody z soku i ciekłego azotu oraz wyniki 9. edycji konkursu „Szanuj energię, chroń klimat”. Ten konkurs trwa od końca ubiegłego roku, a jego owocami są prace plastyczne, filmy edukacyjne, gry planszowe z kilkudziesięciu przedszkoli i szkół z terenu Bielska-Białej, wszystkie w temacie tzw. zrównoważonego rozwoju. Nasi milusińscy mają niebywałe pomysły na ekologię.

Wreszcie, komu sił starczy, wyciśnie energię ze swoich mięśni. Za pomocą specjalnych energorowerów rozegrają się zawody samochodzików Formuły 1, zaświecą się różne żarówki, te mniej i bardziej energooszczędne, a dla chętnych do wykorzystania rower, którym będzie można wypedałować szklankę soku pomarańczowego.

Tak będzie do pory obiadowej, a od godz. 16.00 pojawi się wiele atrakcji dla rodzin. Samochody, rowery, quady z napędem elektrycznym, pokaz spalania od góry, pyszna kuchnia regionalna, gorąca czekolada i zimne lody. Zaplanowana jest także gra miejska „Ekobusiness - zapanuj nad energią”, gdzie zdobywając ekowalutę można wykupić super nagrody w ekobazarku.

Zwycięzcy w dwóch konkursach rodzinnych Ekomnibus i Domowy Strażnik Energii polecą helikopterem nad naszym miastem lub spędzą tydzień nad Bałtykiem w energooszczędnych apartamentach. Warto przyjść, bo każdy wygrywa. Twoja energia się liczy. Zapisy do gry jeszcze trwają TUTAJ.

Festiwal zakończy koncert wirtuozów gitary Joe Satriani Tribute Show. Na wszystkie atrakcje wstęp wolny! Szczegóły na stronie www.miastodobrejenergii.pl.

Zapraszamy, Biuro Zarządzania Energią, Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Artykuł sponsorowany