Niesłychanie atrakcyjnie zapowiada się początek wakacji w Wilkowicach. Dni Wilkowic zostały w tym roku połączone z inscenizacją „Bitwy na Szańcach”, gdy szlachta polska oraz mieszczanie i górale żywieccy starli się z potężną armią szwedzką. Będzie można zobaczyć z bliska popisy fechtunku, jazdy konnej i wystrzały armatnie, a wszystko po to, aby nie zapomnieć o ważnej historii naszego regionu.

Do tej pory Dni Wilkowic i „Bitwa na Szańcach” odbywały się osobno. Teraz połączone siły nowej rady sołeckiej przy wsparciu nowego wójta Wilkowic oraz Związku Podhalan, który obchodzi 100-lecie założenia, i reaktywowanego Stowarzyszenia "Wrota Beskidów", które jest najstarszym istniejącym stowarzyszeniem w gminie, postanowiły uatrakcyjnić dotychczasową formułę święta.

Święto Wilkowic odbędzie się w sobotę, 22 czerwca na terenach przy ul. Harcerskiej. W widowisku „Bitwa na Szańcach” wezmą udział rekonstruktorzy z zaprzyjaźnionych chorągwi, członkowie Rycerskiej Kadry Polski. Dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli przedstawią repertuar pieśni patriotycznych, a okoliczne zespoły muzyczne i kapele góralskie podkreślą folkową nutę imprezy. Będą liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

„Bitwa na Szańcach” rekonstruowana jest na pamiątkę krwawej bitwy stoczonej 8 marca 1656 roku na rzece Skleniec i Białej. Tego dnia szlachta polska, mieszczanie żywieccy oraz górale wilkowiccy i mikuszowiccy na prośbę króla Jana Kazimierza zebrali siły, aby zagrozić potędze szwedzkiej, która zmierzała na Żywiec w celu zebrania kontrybucji wojennej. Jak oceniano, była to wówczas najnowocześniejsza i najlepsza armia Europy.

Mimo że obrońcy polscy bitwę przegrali, a Szwedzi w odwecie spalili 80 proc. zabudowań w Wilkowicach i folwark wilkowicki oraz wymordowali ludność Wilkowic i Mikuszowic, to jednak poświęcenie Polaków nie było nadaremne. Już 9 marca Szwedzi wycofali się z Żywca i od tego czasu pędzono ich aż do Gdańska (szczegółowe informacje o bitwie znajdziesz na stronie wrotabeskidow.pl).

- Mamy też dodatkowy powód do świętowania - podkreśla Teresa Bodziuch-Olma, sekretarz Oddziału Górali Żywieckich w Wilkowicach Związku Podhalan w Polsce. - W tym roku Związek Podhalan obchodzi 100-lecie swego istnienia. Z tej okazji praktycznie cały rok upłynie pod znakiem ważnych i interesujących wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W Wilkowicach mamy najdalej wysuniętą na północny-zachód miejscowość o góralskich korzeniach, które pragniemy utrzymać i pokazać młodym ludziom, jak kultywować tradycje przodków i świetnie się przy tym bawić. W tym celu organizujemy konkursy z nagrodami i przedstawiamy mocno folkowy repertuar - dodaje.

Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym I Góralskich Dni Wilkowic oraz „Bitwy na Szańcach”. Szczegółowy program tego wydarzenia znajdziesz na plakacie poniżej.

bb