Na gali w Zamku Królewskim w Warszawie rozdano nagrody Super Samorząd 2019 przyznawane przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos za udaną współpracę pomiędzy społecznością a lokalnymi władzami. Jedynym z laureatów została koalicja organizacji pozarządowych „Bielsko-Biała - miasto przyjazne zwierzętom” oraz władze Bielska-Białej, którzy otrzymali nagrodę za doprowadzenie do poprawy warunków w miejskim schronisku dla bezdomnych zwierząt.

W Bielsku-Białej mieszkańcy wspólnie z władzami zadbali o tych „sąsiadów”, którzy sami o siebie zadbać nie mogą. Dzięki zaangażowaniu osób na co dzień działających w kilku różnych organizacjach pozarządowych oraz otwartości władzy poprawiły się warunki w miejskim schronisku dla zwierząt. Bezdomne i dzikie zwierzęta zyskają także nową lecznicę - informują organizatorzy akcji.

Tytułem Super Samorządu jury uhonorowało siedem spośród piętnastu nominowanych do nagrody. Ich działania dotyczyły różnych zagadnień, jednak łączy je jedno - udało się wprowadzić pozytywne zmiany w społeczności dzięki udanej współpracy z władzami samorządowymi. Aby docenić ten kluczowy element, bez którego osiągniecie celu nie byłoby możliwe, nagroda wręczana jest zarówno inicjatorom oddolnych działań (organizacjom pozarządowym, grupom nieformalnym i innym podmiotom), jak i władzom lokalnym.

O przyznaniu nagrody zdecydowało jury w składzie: Mikołaj Cześnik (członek zarządu Fundacji Batorego), Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Katarzyna Kubicka-Żach (redaktor portalu Prawo.pl). Oprócz tego swojego zwycięzcę mogli wskazać internauci w plebiscycie internetowym. Ich wybór pokrył się z decyzją jury, gdyż pierwsze miejsce w plebiscycie także zajęła inicjatywa „Bielsko-Biała - miasto przyjazne zwierzętom” oraz władze Bielska-Białej.

Plebiscyt internetowy Super Samorząd został zorganizowany w tym roku po raz pierwszy, sama nagroda natomiast została przyznana już po raz ósmy. Od 2006 roku Fundacja im. Stefana Batorego wspiera lokalną partycypację obywatelską w ramach akcji Masz Głos, szerząc wiedzę na temat samorządu, zapewniając wsparcie eksperckie oraz organizując szkolenia. W tej edycji akcji wzięło udział 334 uczestników z 227 miejscowości.

Laureaci nagrody „Super Samorząd 2019”:
woj. śląskie
Inicjatywa „Bielsko-Biała - miasto przyjazne zwierzętom” oraz władze Bielska-Białej
woj. opolskie
Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego „Kobietom - Mammograf” oraz władze Kluczborka
woj. małopolskie
Fundacja Lepsze Niepołomice oraz władze Niepołomic
woj. warmińsko-mazurskie
Forum Sołtysów Gromada oraz władze gminy Węgorzewo
woj. pomorskie
Stowarzyszenie WitaLis i Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy oraz władze gminy Lichnowy
woj. zachodniopomorskie
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem Lepiej” oraz władze gminy Postomino
woj. wielkopolskie
Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa i władze gminy Zduny
 
bb