Na czerwcowej sesji Rady Miejskiej w budżecie Bielska-Białej zabezpieczono kwotę 750 tys. zł na zakup samochodów ekologicznych. Nabycie nowych pojazdów wynika z ustawy o elektromobilności, która nakłada na samorządy obowiązek posiadania samochodów zeroemisyjnych.

Pieniądze na zakup samochodów ekologicznych zostały przewidziane w uchwale budżetowej, którą przyjęła Rada Miejska. Łącznie na zakup nowych pojazdów bielski samorząd chce przeznaczyć 750 tys. zł. Jak tłumaczy Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, od 2020 roku w samorządach powyżej 50 tys. mieszkańców co dziesiąty samochód musi być ekologiczny.

Na razie nie wiadomo czy urzędnicy zdecydują się na zakup hybryd, czy pojazdów elektrycznych. Nie wiadomo również ile nowych samochodów będzie trzeba zakupić, by spełnić ustawowy wymóg. Na pewno co najmniej jedno auto musi trafić do dyspozycji Urzędu Miejskiego, bo w urzędniczej flocie nie ma żadnego pojazdu ekologicznego.

Dla bielskiego Ratusza będzie to pierwszy zakup samochodów od czterech lat. W 2015 roku urząd kupił trzy hyundaie i30 dla wiceprezydentów miasta za ponad 190 tys. zł.

bak