Kiermasz maskotek po okazyjnych cenach, inscenizacje historyczne, w tym wielkiej bitwy podczas potopu szwedzkiego, piknik rodzinny z nadzieją na wylosowanie wielu bardzo atrakcyjnych nagród oraz występ chóru, który przywiózł z Wietnamu Złoty Dyplom - to wszystko w ten weekend na dobry początek wakacji. Jak zwykle o tej porze, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

Sobota rozpocznie się happeningiem na placu Bolka i Lolka w Galerii Sfera. Inicjatorem akcji Pluszaki jest Fundacja Ekologiczna Arka, która wcześniej zachęcała wszystkich do przynoszenia zabawek, maskotek, gier czy bajek, aby później wystawić je na kiermaszu. Pierwsza edycja akcji spotkała się z ciepłym przyjęciem. Cały dochód w wysokości 5,7 tys. zł otrzymała wtedy Fundacja Mysikrólik. Jak będzie teraz? Przekonaj się sam i odwiedź foyer w Galerii Sfera II, gdzie spotkasz wolontariuszy.

Bitwa na ciupagi

Bardzo ciekawe wydarzenie odbędzie się po sąsiedzku - w Wilkowicach przy ul. Harcerskiej. Na gości czeka bogaty i ciekawy program. Występy zespołów (m.in. Psio Crew), gry i zabawy, ale przede wszystkim warsztaty rzemiosł dawnych, takich jak garncarstwo, kowalstwo, rusznikarstwo. Odbędą się także animacje i inscenizacje regimentu szwedzkiego oraz artylerii szwedzkiej i polskiej z okresu XVII wieku. Będą pokazy walki szablą w wykonaniu szlachty polskiej oraz walki na ciupagi w wykonaniu górali polskich. Na godz. 14.00 zaplanowano inscenizację bitwy polsko-szwedzkiej.

Pierwszą niedzielę wakacji warto spędzić na pikniku rodzinnym z Nadzieją. Patronem honorowym tego wydarzenia jest prezydent Jarosław Klimaszewski, a nasz portal objął patronat medialny. W programie pikniku, który rozpocznie się o godz. 13.00 w parku Słowackiego są m.in. warsztaty iluzji z Adrianem Mitorajem, przedstawienie "Morskie opowieści" w wykonaniu teatru Katarynka, Stage Illusion Show, teatr ognia Inferis, konkursy z nagrodami. Będzie można także zakupić cegiełkę, która weżmie udział w losowaniu wielu cennych nagród. Impreza zakończy się o 21.45 pokazem laserów.

Złoty dyplom dla bielszczan

W niedzielny wieczór warto skusić się na koncert Bielskiego Chóru Kameralnego, który odbędzie się o godz. 19.30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa (przy dworcu PKS). Artyści pod dyrekcją Beaty Borowskiej zaśpiewają Ubi Caritas w liczniejszym składzie, gdyż z udziałem chórzystów minionego 25-lecia. W programie utwory wybitnych kompozytorów, takich jak.Felix Mendelssohn- Bartholdy, Maurice Durufle, Giuseppe Verdi, Feliks Nowowiejski, Józef Świder, Romuald Twardowski. Wstęp wolny.

Warto dodać, że Bielski Chór Kameralny reprezentował Polskę na 6. Vietnam International Choir Competition w Hoi An. W dniach 15-19 maja wystąpił w konkursie wraz z dwudziestoma chórami z dziesięciu państw świata. Międzynarodowe jury reprezentujące kraje azjatyckie i europejskie przyznało bielskiemu zespołowi Złoty Dyplom oraz tytuł zwycięzcy w kategorii chórów kameralnych.

KGO