Weekend warto rozpocząć z Galerią Bielską BWA, która przygotowała specjalne wydarzenie na rozpoczęcie lata. W sobotnie popołudnie polecamy niezwykły koncert zespołu Memphis Mix z USA, który na placu Ratuszowym zaprezentuje muzykę amerykańskiego Południa. W niedzielny poranek trzeba wstać wcześniej, aby zdążyć na spacer po mieście z przewodnikiem. Tematem spotkania: pierwsi bielscy fabrykanci i przemysłowcy. Jak zwykle w piątek, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

Weekend warto rozpocząć z Bielską Galerią BWA, która przygotowała specjalne wydarzenie na powitanie lata. To wernisaże dwóch wystaw, oprowadzanie z udziałem artystów oraz koncert plenerowy wykonawców z Czech i Polski. Zaproszeni artyści zaprezentują muzykę odnoszącą się do korzeni związanych z muzyką ludową regionu Beskidów.

Jarmark z wieloma atrakcjami

Wystąpią zespoły, które czerpią ze źródeł, przekształcając je w indywidualnym stylu, łączącym góralski folk z jazzem lub muzyką Karpat: Kapela Dudyskrzypce, Skład niearchaiczny oraz Besquidians. Wydarzenie poprowadzi Józef Broda, znany muzyk i popularyzator folkloru. Powitanie Lata - start w piątek o godz. 18.00 wernisażem wystawy Beaty Bojdy, a koncert odbędzie się o 19.30 na placu przed galerią od strony ul. Mickiewicza.

Również w piątek rozpocznie się 15. Festiwal Miast Partnerskich, który w tym roku jest połączony z polsko-amerykańskim festiwalem muzycznym Memphis In Poland oraz Jarmarkiem Rzemieślniczym. Na scenie przy ratuszu wystąpią zespoły z Czech, Słowacji oraz z Bielska-Białej, ale najbardziej niezwykłe koncerty wykonają muzycy z grupy Memphis Mix z USA. Zespół wykona tradycyjną mieszankę rock'n rolla, blues'a i soulu, dźwięków charakterystycznych dla amerykańskiego Południa.

Oprócz koncertów, na placu Ratuszowym odbędzie się również Jarmark Rzemieślniczy. Przez trzy dni będzie można poznać polskie tradycje rzemieślnicze i browarnicze oraz skorzystać z wielu atrakcji dla dzieci i dorosłych. Tradycyjnie już festiwalowi towarzyszyć będzie impreza promująca Ustkę pod nazwą Cała naprzód, czyli… Ustka w Bielsku-Białej. Wydarzenia potrwają do niedzieli - TUTAJ.

Wielka historia Bielska i Białej

W sobotę warto wybrać się na koncert organowy do kościoła Zbawiciela przy placu Marcina Lutra. O godz. 19.00 wystąpią tam skrzypaczka Anna Trefon i organista Arkadiusz Pawliczek. W programie: J.S. Bach, T. Albinoni, J.G. Rheinberger, F. Rączkowski. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany tradycyjnie na renowację zabytkowego instrumentu (więcej informacji znajdziesz TUTAJ).

W niedzielny poranek trzeba wstać wcześniej, aby zdążyć na spacer po mieście z przewodnikiem. Tematem spotkania, które organizuje oddział PTTK „Podbeskidzie”, są pierwsi bielscy fabrykanci i przemysłowcy. Spotkanie potrwa trzy godziny. O godz. 9.00 na placu Chrobrego na wszystkich miłośników historii Bielska-Białej czekać będzie przewodnik Rafał Hojczyk. PTTK zachęca do zdobywania w ramach tego projektu odznaki krajoznawczej Znam Bielsko-Białą i okolice.

W kinach polecamy premiery: Polaroid, horror Laleczka, Anna, Sekretne życie zwierzaków 2 oraz Ja teraz kłamię.

KGO

Na zdjęciu: fabryki nad Białą, widok z ratusza, fragment widokówki. Źródło-Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej