O totalnym szaleństwie na placu Bolka i Lolka piszemy dziś w relacji z koncertu inaugurującego tegoroczną Letnią Scenę Sfery, ale bielskich odbiorców kultury spotka podczas tych wakacji jeszcze wiele dobrego. W pierwszy weekend lipca warto wybrać się na koncerty w Parku Słowackiego, na Rynku i na lotnisku. W przerwie zaś odwiedzić BWA, aby zobaczyć piękne fotografie. Jak zwykle o tej porze, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

Po piątkowej zabawie na lotnisku w Aleksandrowicach warto zawitać na ten festiwal także dzisiaj. Występują czołowi polscy raperzy, czyli młode wilki, które szturmem zdobywają listy przebojów, ale nie tylko. Na scenie pojawiają się także starzy wyjadacze, którzy rządzą polską sceną hiphopową od lat. Swój udział w Rap Attack Festival zapowiedzieli Bedoes, Białas, Malik Montana, KaeN, Smolasty, Tymek, Sokół, Żabson, Szpaku, Włodi, Solar, White 2115. Prowadzący: Sonar & DJ Ure, support: Sezione Pazzi / Alien X Bubas.

Muzyka w parku i na Rynku

W sobotę rozpoczyna się cykl letnich koncertów, które tradycyjnie odbywają się na scenie w Parku Słowackiego i na Rynku. W tym roku zainicjuje je Orkiestra im. Telemanna koncertem Muzyczne podróże dookoła świata. Usłyszymy arie operetkowe, szlagiery musicalowe i muzykę filmową (godz. 18.00 Park Słowackiego). W niedzielę na Rynku wystąpi znana i lubiana wokalistka z Grecji. (godz. 18.00). Największe przeboje Eleni to piosenki - Miłość i wino, Po słonecznej stronie życia, A słońce sobie lśni czy Za wszystkie noce.

W niedzielę warto pójść szlakiem galerii sztuki. To dobry moment, aby wspólnie z rodziną zobaczyć wystawy, które spotkały się z uznaniem bielskiego odbiorcy. Polecamy szczególnie prezentację prac znakomitej Beaty Bojdy, które można podziwiać w Galerii Bielskiej BWA. Jest to cykl dwudziestu siedmiu fotografii - portretów, dla których inspiracją były tzw. pająki wykonywane z papierowych kwiatów przez osoby zajmujące się bibułkarstwem.

Piękno zdjęć to głównie zasługa oryginalnych makijaży modelek, tkanin i kostiumów zaprojektowanych przez artystkę oraz etnicznej biżuterii pochodzącej z całego świata, a przede wszystkim koron wykonanych ręcznie przez artystkę z kwiatów z krepiny. Autorami zdjęć są m.in. Rita Lorenc, Ula Kóska, Ewa Żylińska, Adam Słowikowski, Ivon Wolak oraz Ewelina Słowińska. Na wystawie prezentowane są także wieńce i niezwykła instalacja z papierowych kwiatów.

Spacer pełen kultury

Beata Bojda jest stylistką ubioru i makijażu, projektantką mody, absolwentką wzornictwa w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Projekt ETNO, który przyniósł jej ogromną popularność w środowisku, prezentowany był m.in. w londyńskiej The Brick Lane Gallery czy w Paryżu w ramach Cool Concept, zdjęcia publikowały magazyny i pisma. Projektuje kostiumy sceniczne, w tym korony z krepinowych kwiatów dla Edyty Golec, Kayah oraz włoskiej piosenkarki Dolche.

W Galerii Wzgórze można natomiast podziwiać wystawę prac Jana Astnera pt. Zmysłowe miasta i spokój. Prace tego artysty są prezentowane i z sukcesem sprzedawane w Tuluzie, Paryżu, Brukseli, Antwerpii, Amsterdamie, Maladze, Lizbonie i Luksemburgu, a teraz także w Bielsku-Białej. Obrazy wykonane są na płótnie w technice akrylowej.

W kinach przedpremiera Yesterday, a także Spider-Man. Daleko od domu.

KGO

Na zdjęciu: piątkowy wieczór na bielskim Rynku