Sześciokondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się nawet kilkaset mieszkań oraz  garaż podziemny i lokale usługowe powstanie na działce u zbiegu ul. Browarnej i Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Nasz portal dotarł do decyzji o warunkach zabudowy ponad hektarowej nieruchomości należącej do bielskiej spółki INBUD. Jak widać na wizualizacji, plany inwestora zakładają wkomponowanie pozostałości po dawnych zabudowaniach w nową inwestycję.

Warunki zabudowy wydał Urząd Miejski w Bielsku-Białej na wniosek spółki celowej należącej do grupy INBUD. Firma nabyła ponad hektarowy grunt w 2017 roku. Wcześniej nieruchomość należała do dewelopera Comfortime, który pozyskał ją od Fundacji "Fortalicja Czemiernik” (otrzymała ona zabudowania w formie darowizny od Grupy Żywiec w 2004 roku - czytaj TUTAJ).

Zabudowa pierzejowa i nieuciążliwe usługi

Jak czytamy w decyzji o warunkach zabudowy, inwestycja polega na budowie domu mieszkalnego z usługami w dolnych kondygnacjach oraz parkingu wielopoziomowego (podziemnego). WZ-ka dopuszcza, by w budynku znajdowały się usługi nieuciążliwe - małe lokale handlowe, gastronomiczne, biura, fryzjer, kosmetyczka, gabinety medyczne o łącznej powierzchni użytkowej 1200 mkw.

Decyzja wydana przez bielskich urzędników dopuszcza możliwość zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku zabytkowego z funkcji przemysłowej na usługową. Wzdłuż ulicy inwestor planuje zabudowę pierzejową tworzącą zwarty kwartał. Wewnątrz niego powstaną tereny zielone i rekreacyjne. Linia zabudowy znajdzie się w odległości co najmniej 6 m od ul. Cieszyńskiej i nie mniej niż 16 m od Browarnej.

Wielkość zabudowy wynieść może od 24 do 32,5 proc. powierzchni nieruchomości, czyli od 3076 do nawet 4165 mkw. Dolna granica wskaźnika jest równa powierzchni zabudowy osiedli wielorodzinnych przy Browarnej i Drzymały oraz pobliskiego sklepu Aldi. Górna granica odnosi się do średniej powierzchni zabudowy obszaru, który analizowano dla wydania WZ-ki (było to ok. 30 okolicznych nieruchomości). Udział powierzchni biologicznej czynnej nie może być mniejszy niż 25 proc. terenu.

Elewacja dopasowana do zabytku

Dom będzie mógł mieć od pięciu do sześciu kondygnacji. Ostatnia z nich dopuszczona została tylko punktowo na ok. 40 proc. powierzchni rzutu poziomego budynków (widać to na załączonej do decyzji wizualizacji). Garaż będzie częściowo wystawał ponad teren (lewy dolny róg wizualizacji). Elewacja budynku ma zostać dopasowana do istniejącego zabytku.

Inwestor zobowiązany jest zapewnić nie mniej niż 1,5 miejsca postojowego na jedno projektowane mieszkanie oraz nie mniej niż trzy miejsca na każde 100 mkw. powierzchni użytkowej. Spółka ma przygotować projekt układu komunikacyjnego obsługującego inwestycję z analizą wykonania lewoskrętu z Cieszyńskiej w Browarną (od Hulanki).

Bartłomiej Kawalec