Bielszczan, którzy nie wyjechali jeszcze na wakacje oraz turystów przebywających teraz w Bielsku-Białej czeka w ten weekend sporo atrakcji. Będzie na pewno rockowo, a trochę sentymentalnie. Do wyboru kilka koncertów w różnych stylach muzycznych oraz wycieczki po mieście pod okiem dwóch świetnych przewodników. Jak zwykle w piątek, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

W piątkowy wieczór warto wybrać się na bielski Rynek, gdzie w ramach 8. Podbeskidzkiego Przeglądu Muzycznego odbywa się prezentacja młodych zespołów rockowych. Dzisiaj o godz. 20.30 zagra White Deer. Czy grupa zwycięży tegoroczną edycję festiwalu? O tym przekonamy się już wkrótce (o przeglądzie pisaliśmy szczegółowo w artykule Rozkład jazdy na wakacje. Jako pierwszy ruszył Pociąg Rock'n'Roll!).

Muzyka salonowa na Rynku

Tego samego dnia o godz. 20.00 w Metrum Jazz Club usłyszymy Dariusz Fijak Trio. Formacja (pianista Dariusz Fijak, gitarzysta basowy Marcin Grzybek oraz perkusista Seweryn Piętka), która powstała jesienią 2018 obecnie pracuje nad dwoma albumami: pierwszy będzie składał się z kompozycji lidera oscylujących wokół melodyjnego, nowoczesnego jazzu. Drugi stanowi ukłon w stronę Fryderyka Chopina. Piątkowy koncert będzie zapowiedzią obu albumów. Bilety w cenie 25 i 20 zł.

Planując weekend, nie możemy zapomnieć o Lecie z Kulturą. W sobotę o godz. 18.00 w parku Słowackiego zaprezentuje się Mariusz Kalaga wraz z zespołem. Artysta, który jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego na kierunku… fizyka z astronomią, występował z zespołami Johny Walker Band i Gang Marcela. Jego repertuar sytuuje się gdzieś między country a muzyką biesiadną i doskonale znają go widzowie  telewizji TVS, ale nie tylko. W niedzielę na bielskim Rynku wystąpi Zespół Muzyki Salonowej Eleganza. Tworzą go znakomici muzycy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Poznaj tajemnice miasta

Niedziela upłynie pod znakiem wycieczek po Bielsku-Białej. Pierwsza rozpocznie się o godz. 10.00 w Cygańskim Lesie i jest organizowana przez Stowarzyszenie Olszówka. Cygański Las to miejsce magiczne, które można odkrywać na wiele sposobów. Już w 20-leciu międzywojennym Olszówka i Mikuszowice Śląskie stały się atrakcyjnym miejscem dla malarzy, rysowników i akwarelistów, którzy się tu osiedlali, spotykali i tworzyli. Tym razem przewodnikiem po tej urokliwej dzielnicy będzie Piotr Kenig (zbiórka na pętli autobusu nr 1 w Cygańskim Lesie).

Drugą niedzielną wycieczkę po mieście poprowadzi Jacek Proszyk, który obiecuje, że podczas wspólnego spaceru ujawni Tajemnice mieszkańców dawnego Bielska i Białej. Aby je poznać, trzeba przyjść o godz. 12.00 na plac Ratuszowy i wsłuchać się w opowieść znanego bielskiego historyka (o szczegółach pisaliśmy w artykule Znany historyk ujawni tajemnice mieszkańców dawnego Bielska i Białej).

Do kina warto wybrać się na komedię I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże! Obowiązkowo należy też zobaczyć Króla Lwa 2

KGO

Foto: Roman Anusiewicz