Po sprinterskim finiszu Luka Mezgec z ekipy Mitchelton-Scott triumfował podczas piątego etapu Tour de Pologne z metą w Bielsku-Białej. Na szóstym miejscu etap zakończył Rafał Majka z grupy Bora-Hansgrohe. Koszulkę lidera zachował jego grupowy kolega Pascal Ackermann, który przyjechał w peletonie.

„Bielski” etap 76. Tour de Pologne liczył 154 km. Kolarze wystartowali z Kopalni Soli „Wieliczka” i skierowali się na zachód. Po drodze walczyli na dwóch górskich premiach II kategorii - Rychwałd i Hucisko oraz jednej I kategorii na Przełęcz Przegibek. Do zgarnięcia były również punkty i bonifikaty na tzw. lotnych finiszach. Jeden z nich rozegrany został na ulicach Bielska-Białej przed wjazdem na rundy.

Punkty na premiach rozdawała między sobą czteroosobowa ucieczka w której znalazło się dwóch Polaków - Kamil Gradek z Team oraz Szymona Rekita z Reprezentacji Polki. Ucieczka została skasowana na podjeździe pod przełęcz Przegibek. Kolejne ataki kolarzy z peletonu miały miejsce już na ulicach miasta. Na pierwszej rundzie trzyosobowa ucieczka przez dłuższy czas utrzymywała się na czele wyścigu.

Ich akcja została zakończona przez rozpędzony peleton na siedem kilometrów do mety i jasnym stało się, że o zwycięstwo etapowe powalczą sprinterzy, którzy na wzniesieniach utrzymali się w okrojonym peletonie. Najszybszy na ostatnich metrach okazał się Luka Mezgec z ekipy Mitchelton-Scott. To jego drugi triumf w wyścigu, słoweński kolarz wygrał także drugi etap z metą w Katowicach. Drugie miejsce na podium zajął Eduard Prades z Movistar, a trzeci finiszował Ben Swift z grupy Team Ineos.

Na szóstym miejscu dzisiejszy, piąty etap Tour de Pologne zakończył Rafał Majka z grupy Bora-Hansgrohe. Koszulkę lidera zachował jego grupowy kolega Pascal Ackermann, który przyjechał w peletonie.

Z bliska zmaganiom kolarzy przyglądali się m.in. prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, wiceprezydenci Przemysław Kamiński i Adam Ruśniak, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej Agnieszka Gorgoń-Komor i Przemysław Drabek oraz radny Jacek Krywult. Etap z metą w Bielsku-Białej transmitowany był w TVP Sport, TVP 1 i Eurosport 2.

bb

Foto: tourdepologne.pl/Szymon Gruchalski