Prezydencka limuzyna za kilka tygodni będzie mieć nowego właściciela. Gdy tylko nowiutka toyota camry z napędem hybrydowym trafi do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej pod młotek pójdzie m.in. 300-konna lancia thema platinum. Samochód zbudowany na bazie amerykańskiego chryslera 300c na liczniku ma niespełna 100 tys. kilometrów i jest bezwypadkowy. Co ciekawe, wbrew obiegowej opinii, nie jest to auto kupione w 2012 roku za 115 tys. zł, a nieco nowszy, identyczny model wymieniony kilka lat później.

Obie części zamówienia na dostawę czterech nowych pojazdów dla urzędników wygrała spółka z Zielonej Góry. Jej oferta była najdroższa (koszt zakupu czterech aut to ok. 500 tys. zł), ale równocześnie zaoferowano najdłuższą gwarancję mechaniczną pojazdów oraz najkrótszy termin dostawy. Jak dowiedział się portal, toyota camry dla prezydenta Jarosława Klimaszewskiego ma trafić do Bielska-Białej jeszcze we wrześniu. O sprawie pisaliśmy Czarna limuzyna dla prezydenta Bielska-Białej. Lancia zostanie sprzedana.

Prezydent wymienił samochód

Kilka tygodnie wcześniej nowiutkie toyoty corolle dostaną trzej zastępcy prezydenta miasta. Gdy hybrydy pojawią się na wyposażeniu bielskiego Ratusza, na sprzedaż wystawionych zostanie kilka pojazdów z obecnej floty. Na pewno będzie to najbardziej wysłużona toyota corolla z 2006 roku oraz dwa chevrolety spark z 2012 roku. Na sprzedaż nie trafią obecne auta wiceprezydentów - trzy hyundaie i30. Samochody zakupiono cztery lata temu i pozostaną one do dyspozycji innych urzędników.

Na licytację trafi za to na pewno lancia thema platinum 3,6AT8, którą obecnie porusza się prezydenta Bielska-Białej. Jak ustalił nasz portal, wbrew powszechnej opinii nie jest to ten sam samochód, który w 2012 roku zastąpił prezydencką lancię thesis. Tamto auto kupione zostało za kwotę 160 tys. zł (dostawca w rozliczeniu za 45 tys. zł odkupił poprzedni pojazd, więc rzeczywista cena zakupu to 115 tys. zł).

Ale kilka lat później samochód będący do dyspozycji prezydenta Jacka Krywulta został wymieniony na młodszy, identyczny model (wtedy zmieniona została tablica rejestracyjna prezydenckiego pojazdu z nr SB 0001J na SB 0001K). Pierwsza lancia thema platinum z 2012 roku sprzedana została za kwotę 58,7 tys. zł, a używaną (rocznik 2014) z przebiegiem ok. 40 tys. kilometrów kupiono za 94 tys. zł.

Ratusz drugim właścicielem

Obecnie samochód ma na liczniku ponad 98 tys. kilometrów. Wyposażony jest w niezbyt ekonomiczny silnik o pojemności 3600 cm3 i mocy 300 KM, który po mieście spala nawet 15 l na 100 km. Jak zapewniają urzędnicy, auto nie brało udziału w żadnym wypadku ani kolizji i było serwisowane w ASO. Poza bieżącym serwisem takim jak wymiana olejów czy zużytych części, nigdy nie doszło w nim do większych awarii.

Lancię użytkował tylko jeden kierowca, który najczęściej woził nią prezydenta Jacka Krywulta, a następnie Jarosława Klimaszewskiego (kilka lat temu głośno było o wypożyczeniu samochodu na ceremonię zaślubin, z takiej możliwości mieli przywilej skorzystać tylko urzędnicy). Limuzyna na licytacje trafi najprawdopodobniej w październiku. Wcześniej jej wartość oszacuje rzeczoznawca i na tej podstawie ustalona zostanie cena wywoławcza samochodu. W przetargu będzie mógł wziąć udział każdy zainteresowany.

Bartłomiej Kawalec