W czwartek na cmentarzu wojskowym przy ul. Saperów w Bielsku-Białej będą miały miejsce główne uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. W wydarzeniu udział weźmie m.in. 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy oraz władze samorządowe.

Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia i upamiętnia rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, kiedy to wojska polskie powstrzymały natarcie wojsk bolszewickich na Europę. Przez niektórych historyków Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z najważniejszych potyczek w historii świata, ponieważ zastopowała najazd bolszewików w głąb Europy. Bez wątpienia to jedno z największych zwycięstw w historii wojska polskiego. W 1992 roku Sejm RP formalnie wprowadził do kalendarza Święto Wojska Polskiego.

W naszym mieście główne uroczystości garnizonowe odbędą się w czwartek, 15 sierpnia na cmentarzu wojskowym przy ul. Saperów w Bielsku-Białej. Początek obchodów zaplanowano na godz. 9.00. Uroczystości rozpoczną się od odegrania hymnu państwowego oraz przemówienia dowódcy garnizonu. Następnie planowany jest apel pamięci oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem. Na koniec uroczystości zostanie odśpiewana pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.

W uroczystości udział weźmie 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej, przedstawiciele środowisk kombatanckich i weterani, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych oraz przyjaciele wojska.

bb