Jednym z najważniejszych zadań kostki brukowej jest zapewnienie estetyki i ładnego wyglądu na terenie przydomowym. Zanim goście wejdą do domu lub usiądą w ogrodzie, najpierw zobaczą właśnie teren przed posesją oraz podjazd z kostki brukowej. Warto więc zadbać o to, by prezentowała się ona dobrze, nawierzchnia podjazdu była czysta i zadbana oraz nie traciła koloru ani blasku.

Nawet jeżeli przed naszym domem położona została kostka brukowa najwyższej jakości, to nie oznacza, że nie musimy jej pielęgnować. Jest to konieczne szczególnie wtedy, gdy nadchodzi zima, która dla podjazdu z kostki brukowej jest niezwykle trudnym czasem. Jak pielęgnować kostkę? Czy impregnacja to zawsze dobry pomysł? Jak zadbać o zabezpieczenie nawierzchni w ogrodzie?

Co robić, by kostka brukowa nie straciła blasku i barw?

Podjazd z kostki brukowej nie jest rzeczą, którą wymienia się co sezon. Z założenia powinien on służyć przez wiele lat. Jednak aby świetnie prezentował się przez cały ten czas i dodawał uroku naszej posesji, należy odpowiednio o niego dbać. Regularnie pielęgnowana oraz właściwie zabezpieczona kostka brukowa może cieszyć oko przez długi czas i nieustannie wyglądać jak nowa. Brzmi kusząco? W takim razie warto zastosować się do poniższych porad!

Choć niezwykle ważne jest czyszczenie podjazdu z kostki brukowej, to warto pamiętać, iż równie istotna, a wręcz kluczowa jest jego konserwacja. Pomoże nam to uodpornić nasz podjazd na trudne warunki atmosferyczne, z którymi kostka brukowa musi zmierzyć się szczególnie zimą, ale również podczas jesiennej pluchy.

Kostkę brukową można myć na kilka różnych sposobów. Są one zależne od tego, jak nawierzchnia została wcześniej zabezpieczona oraz jakie zanieczyszczenia planujemy z niej usunąć. Odmiennymi sposobami należy czyścić różne rodzaje kostek oraz kostki zaimpregnowane i nie zaimpregnowane.

Najczęściej wybieranym - i zdecydowanie najłatwiejszym w późniejszym utrzymaniu - rodzajem kostki jest klasyczny bruk. Aby utrzymać go w dobrej kondycji, nie trzeba uciekać się do specjalistycznych procesów i zabiegów. W tym wypadku zazwyczaj wystarczy mycie kostki kamiennej samą wodą, ale pod warunkiem, że nie posiada on plam, np. w postaci wycieków płynów z samochodów osobowych. Gdy jednak takowe się pojawią, niezwykle ważna jest szybka reakcja jeszcze zanim zanieczyszczenia wsiąkną w podłoże. Dobrym sposobem na pozbycie się takich zanieczyszczeń jest zrobienie mieszanki z wody oraz płynu do mycia naczyń i naniesienie jej na plamę. Po około godzinie mieszankę można usunąć za pomocą letniej wody.

Trudny w utrzymaniu jest również beton. Spory wpływ ma na to jego struktura (nie jest w pełni gładka, raczej porowata, więc w licznych zakamarkach z łatwością zbiera się brud, do tego materiał jest nasiąkliwy). Niełatwo jest wyczyścić kostkę betonową, jednakże na szczęście istnieje kilka metod, które mogą znacząco ułatwić ten proces. Podobnie jak w przypadku bruku, można zastosować miksturę, tym razem jednak złożoną ze specjalnego mleczka oraz wody. Mieszankę należy nałożyć na około kwadrans na dokładnie zamiecioną wcześniej powierzchnię, a następnie spłukać wodą.

Jeśli zależy nam na dużej trwałości kostki, warto rozważyć położenie granitowej. Prezentuje się ona szlachetnie i dostojnie, cechuje się większą trwałością niż bruk, jednak posiada jedną, dość poważną wadę: szybko się brudzi. Na granicie tak naprawdę wszystko może zostawić niepożądane plamy, których usunięcie wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Nie jest on również obojętny na niesprzyjające, skrajne warunki atmosferyczne. Właściwa pielęgnacja granitu pomoże nam jednak uchronić go w pewnym stopniu przed uszkodzeniem i całkowitym zniszczeniem.

Do czyszczenia możemy użyć detergentu, lecz najpierw warto przetestować go na mało widocznej powierzchni, gdzieś na uboczu, by upewnić się, że nie pozostawi smug ani zacieków. Jeśli zależy nam na bardziej naturalnych wyborach, możemy przygotować mieszankę z wody utlenionej oraz sody oczyszczonej. Świetnym akcesorium do oczyszczania powierzchni granitu są ściereczki z mikrofibry, które realnie ścierają brud zamiast go rozmazywać.

Niezależnie od rodzaju kostki utrzymanie jej w dobrej kondycji będzie zdecydowanie prostsze, jeżeli będziemy ją pielęgnować regularnie. Systematycznie usuwany brud będzie łatwiejszy do zmycia, gdyż nie zdąży się jeszcze utrwalić i wniknąć w strukturę materiału. Poza tym wiele plam (np. rdzawych) może wpływać na nawierzchnię bardzo niekorzystnie, dlatego ważne jest szybkie pozbycie się ich. Mycie kostki może znacząco ułatwić nam myjka ciśnieniowa, w którą warto się zaopatrzyć, jeśli planujemy samodzielnie dbać o nasz podjazd.

Impregnacja podjazdu z kostki brukowej - kiedy warto?

Choć zdania na ten temat są mocno podzielone, to nie powinno ulegać wątpliwości, że zdecydowanie warto impregnować kostkę brukową. Jedną z głównych zalet przeprowadzania tego zabiegu jest fakt, iż zaimpregnowana kostka posiada ograniczoną chłonność, dzięki czemu łatwiej będzie usunąć ewentualne plamy, ponieważ będą one zdecydowanie wolniej wnikały w nawierzchnię. Impregnacja kostki opłaca się szczególnie w często użytkowanych, wyjątkowo narażonych na zanieczyszczenia miejscach, jak np. przydomowe podjazdy do garażów.

Zanim zdecydujemy się na impregnację kostki, należy pamiętać, że najpierw trzeba ją dokładnie oczyścić z mchu i ewentualnych chwastów. Zwróćmy szczególną uwagę na to, czy na powierzchni nie ma tzw. wykwitów, czyli białych nalotów. Po zabiegu impregnacji nie będą one bowiem możliwe do usunięcia.

Co logiczne, proces impregnacji musi nastąpić wyłącznie w dodatniej temperaturze. Warto wcześniej zapoznać się z prognozą pogody, bo około pięć godzin po zabiegu kostka nie powinna być narażona na ostre słońce lub silne opady deszczu, gradu, etc.

Jakość kostki ma znaczenie

Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, ale jest to niezaprzeczalny fakt - jakość kostki, jaką położymy przed naszym domem ma niebagatelne znaczenie również w kontekście utrzymania jej w czystości. Położenie kostki brukowej to poważna inwestycja, dlatego warto wybrać najlepszy materiał. Szukając solidności, warto skorzystać z oferty eksperta z zakresu aranżacji ogrodu i przydomowych terenów firmy Semmelrock.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firmowi doradcy potrafią wskazać klientom najlepsze rozwiązania i zapewnić produkt dopasowany do ich indywidualnych potrzeb, co pozwoli uczynić teren wokół naszego domu pięknym i dokładnie takim, o jakim zawsze marzyliśmy. Z poradami Semmelrock odnośnie impregnacji kostki można zapoznać się TUTAJ.

Jak wygląda impregnacja kostki brukowej i czego do niej użyć?

Zanim przystąpimy do zabiegu impregnacji kostki brukowej, musimy jak najdokładniej oczyścić całe podłoże. Nie będziemy do tego potrzebować specjalnych mikstur - wystarczy opłukać nawierzchnię wodą, np. ze wspominanej już wyżej myjki ciśnieniowej. Gdy powierzchnia będzie już całkowicie sucha, należy ją zamieść, aby drobinki kurzu nie uległy procesowi impregnacji i nie zostały trwale przymocowane do kostki. Kiedy mamy pewność, że powierzchnia jest dokładnie oczyszczona, możemy wreszcie przystąpić do nałożenia na nią impregnatu. Do tego może posłużyć nam wałek z długim włosiem albo opryskiwacz ciśnieniowy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów do impregnacji kostki. Aby wybrać najlepszy z nich, najprościej jest ocenić go na podstawie składu. Najtańsze impregnaty to te na bazie wody, jednak są one niezbyt trwałe. Po ich użyciu, zabieg należy powtórzyć za około rok. Nie jest to więc opłacalna inwestycja. Ciekawą opcją są impregnaty powstałe na bazie butanolu i silikonów. Nadają one powierzchni modny, „mokry“ wygląd. Po niedługim czasie efekt wprawdzie zanika, ale kostka wciąż jest jeszcze chroniona.

Impregnaty z najwyższej półki są polimerowe. Choć po ich użyciu nie ma pożądanego przez wielu efektu mokrej kostki, to są one zdecydowanie najtrwalsze i najdłużej chronią powierzchnię.

Źródło grafiki: https://www.semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/jak-zabezpieczyc-podjazd-z-kostki-brukowej-przed-zima/

Artykuł sponsorowany