Dzieci poszły już do szkoły, ale w powietrzu czuć jeszcze lato, co wykorzystują organizatorzy imprez plenerowych, które odbędą się w ten weekend w różnych częściach miasta. Polecamy piknik oraz kino pod chmurką, ale wybierać można także w koncertach organizowanych pod dachem. Jak zwykle w piątek, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

W Bielsku-Białej już po raz dziesiąty odbędą się Międzynarodowe Warsztaty Gospel, które organizuje Fundacja Drachma. Rozpoczną się warsztatami w Akademii Techniczno-Humanistycznej, które poprowadzą Adam Saczka, Lea Kjeldsen, Gerald T. Smith i Zuzanna Pradela. Na niedzielę zaplanowano koncert w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Aleksandrowicach, na który może przyjść każdy, kto lubi gospel. Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Związani z Bielskiem-Białą

W piątkowy wieczór miłośnicy piosenki poetyckiej, a także jazzu mogą wybrać się do Metrum Jazz Klub. O godz. 20.00 rozpocznie się tam koncert Tomka Lewandowskiego, który kojarzony jest z nurtem piosenki poetyckiej i balladowej, ale korzysta z tradycji bluesowych i jazzowych. Na scenie pojawią się także inni muzycy związani z Bielskiem-Białą: Robert Szewczuga, Leszek Szewczuga, Krzysztof Maciejowski.

Projekt Tomek Lewandowski & SzeSzeMa jest pomysłem bardziej przyjacielskim niż marketingowym. Muzycy znają się od bardzo dawna, a w Metrum zaprezentują utwory z płyty „5/12/2018” zarejestrowanej podczas koncertu w Piwnicy pod Baranami w grudniu 2018. Bilety w cenie 25 i 35 zł do nabycia na www.metrumjazz.pl oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65.

Kino pod Dębowcem

Pierwsza edycja kina letniego pod Dębowcem cieszyła się tak dużą popularnością, że bielski magistrat postanowił zorganizować drugą edycję, która odbędzie się w sobotę o godz. 20.00. Tak jak poprzednio, wybór filmu pozostawiono mieszkańcom Bielska-Białej, którzy w głosowaniu zdecydowali, że tym razem wyświetlony zostanie film Quentina Tarantino „Pulp Fiction”. Wstęp wolny. Miejsce - stacja narciarska na stoku Dębowca.

Także w sobotę odbędzie się piknik rodzinny na osiedlu Mieszka I organizowany przez Kubiszówkę oraz miejscową Radę Osiedla. W programie m.in. gry i zabawy, warsztaty twórcze, prezentacje muzyczne, w tym koncert zespołu "Retrospekcja". Ponadto poczęstunek dla każdego. Piknik odbędzie się w godz. 15:00-19:00 na placu zabaw obok kuratorium oświaty.

Europejskie Dni Dziedzictwa na zamku

Po raz kolejny Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej bierze udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Wykłady, które odbywają się z tej okazji w Zamku Książąt Sułkowskich są bezpłatne. Pierwszy nosi tytuł „Jedno miejsce-dwa pomniki”, a poprowadzi go w niedzielę, 8 września Kinga Kawczak.

W zbiorach bielskiego muzeum znajdują się dwa gipsowe projekty monumentu Adama Mickiewicza autorstwa Ryszarda Sroczyńskiego oraz archiwalia dotyczące pomnika Gabriela Narutowicza. Eksponaty staną się punktem wyjścia do rozważań nad formą upamiętnienia znanych Polaków w Bielsku-Białej. Początek spotkania o godz. 11.00. Na godz. 15.00 zaplanowano wykład Bożeny i Bogusława Chorąży na temat dorobku badań archeologicznych i architektonicznych II Rzeczpospolitej w Starym Bielsku.

Polityka w kinach

W Bielskim Centrum Kultury wystąpi zespół Riverside, który gra muzykę z pogranicza rocka, metalu i muzyki progresywnej. We wrześniu 2018 ukazał się ich najnowszy, siódmy album Wasteland, nominowany do nagród Fryderyk w kategorii album roku. Muzycy pojawią się na scenie w niedzielę o godz. 19.00.

W kinach grają Politykę Patryka Vegi oraz drugą część filmu To, który został zrealizowany na podstawie powieści Stephena Kinga.

KGO