Przyjemnie pachnące wnętrze szafy to marzenie każdego z nas. Jednak co zrobić, kiedy dedykowane meblom perfumy okazują się zdecydowanie za mocną nutą zapachową, a po otwarciu szafy aż kręci się w głowie? Na takie problemy są niezawodne sposoby! Zdradzamy tajemnice szafiarek i podpowiadamy, jak wybierać najlepsze pachnidło do szafy. Lubisz otaczać się pięknymi zapachami, skorzystaj więc z prostych patentów za niewielkie pieniądze, które sprawią, że Twoja szafa zyska świeżą i przyjemną dla nosa woń.

Szafa pachnąca świeżością. Wszyscy będą Ci jej zazdrościć!

Jako niezawodny odświeżacz do szafy świetnie sprawdzają się zmielone ziarna kawy wsypane do jutowego lub lnianego woreczka. Dla amatorów owocowej nuty zapachowej perfumiarze polecają porządnie wysuszone i pokrojone w plastry cytrusy lub zasuszone płatki róż, jaśminu i orchidei.

W kategorii zapachów do szafy najbardziej popularne są oczywiście kwiaty lawendy, którą jako roślinę wieloletnią i mało wymagającą możesz uprawiać w przydomowym ogródku lub w donicy na balkonie czy parapecie. Ci, których talent ogrodniczy ominął szerokim łukiem, niech skorzystają z gotowych zawieszek i woreczków zapachowych do szafy.

Okres wyjazdów wakacyjnych stwarza okazje do zakupu takich drobiazgów w słynących z ich uprawy regionach. Lawendowe pachnidła do szafy możesz przywieźć z wielu zakątków świata, jednak szczególnie aromatyczne będą te z prowansalskim rodowodem. Na uznanie zasługują też lawendy hiszpańskie, włoskie i rosnące w okolicach Andory.

Patent wszechczasów! 

Korzystając z doświadczeń naszych babć, jako zapach do szafy, a zarazem skuteczny środek odstraszający mole wykorzystajmy mydło. Dzisiaj, żyjąc w duchu Zero Waste, możemy użyć końcówek mydła, które nadal przyjemnie pachnie, ale już się łamie lub kruszy, przez co jest trudne do użycia. Taką końcówkę mydła osuszamy i wkładamy do szafy pod odzież lub zawieszamy w płóciennym woreczku na drążku ubraniowym. Ten łatwy sposób zapewni nam przyjemny i świeży zapach w szafie co najmniej na kilka tygodni.

Jak pozbyć się wilgoci z szafy?

Suche i słoneczne dni to czas, który sprzyja przewietrzeniu garderoby. Najprostszym, a zarazem najszybszym sposobem jest otwarcie okna na oścież oraz uchylenie każdego z frontów szafy i wysunięcie ewentualnych szuflad. Jeśli w swojej garderobie masz szafy przesuwne, to wietrz poszczególne strefy pojedynczo, tzn. najpierw odsuń prawe bądź lewe skrzydło szafy, po pół godziny zmień ustawienie poprzez zasuniecie przewietrzonych części.

Jeśli regularne wietrzenie szafy okaże się niewystarczające i nadal w jej wnętrzu utrzymuje się nieświeży zapach, trzeba pójść o krok dalej. Zacznij od opróżnienia zawartości mebla, co może być okazją do przejrzenia garderoby i wyeliminowania rzeczy, których od dawna już nie nosisz - szafa z pewnością odetchnie z ulgą. Upychanie ubrań nie pozwala na przewiew, a po odchudzeniu garderob, luźne rozwieszenie ubrań sprzyjać będzie naturalnej cyrkulacji.  

Następnie wyczyść dokładnie każdą z półek, nie omijaj żadnych zakamarków i przetrzyj z kurzu także drążek na wieszaki. Do tego zabiegu możesz użyć zwyczajnie wody z mydłem lub płynem do naczyń, w opcji eko-dom wykorzystaj roztwór wody z sodą oczyszczoną. Jej odświeżające właściwości sprawdzą się również w mieszkaniach alergików. Ponadto soda chłonie wilgoć i brzydkie zapachy, więc stanowi idealnie rozwiązanie problemów także ze stęchlizną.

Nowości ze sklepowych półek

Szafy ubraniowe z nawierconymi otworami umożliwiającymi cyrkulację powietrza wewnątrz mebla. Otwory najczęściej umieszczone są w mniej widocznych miejscach, tj. z tyłu szafy lub w tylnej górnej części korpusu, przez co nie psuja wyglądu, a doskonale spełniają swoją funkcję.

Podpowiadamy, co włożyć do szafy na mole. Prosty i skuteczny trik

Pomimo iż słońce jeszcze w zenicie, pora jesienna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas, kiedy przyjdzie nam zagłębić się w czeluściach szafy garderobianej i wyciągnąć nieco cieplejsze okrycia. Jeśli i tobie zdarzyło się wyrzucić ponadgryzane przez mole płaszcze czy wełniane swetry, to najwyższy czas, aby profilaktycznie zabezpieczyć ubrania przed inwazją tych owadów. Prosty sposób na mole to zawieszka z ziołami, takimi jak tymianek, goździk czy mięta, które nie tylko ładnie pachną, ale też skutecznie odstraszą szkodniki, dzięki czemu zawartość szafy pozostanie bezpieczna.

Artykuł sponsorowany