Ze względu na trzy premiery filmowe ten weekend będzie szczególnie atrakcyjny dla bielskich kinomanów. Narzekać nie powinni także zwolennicy wypoczynku na łonie natury, dla których przygotowano piknik na pożegnanie lata. Miłośników historii naszego miasta z pewnością zainteresują wykłady historyków na zamku Sułkowskich. Jak zwykle w piątek, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

Zaczynamy dość przewrotnie, bo od propozycji kinowych. W ten weekend na pewno warto znaleźć czas na film. Na afiszu znajdziemy trzy ciekawe premiery. Długo oczekiwany Downton Abbey to film kostiumowy, który wcześniej zdobył serca widzów jako serial. Przez sześć sezonów miłośnicy historii Wielkiej Brytanii podziwiali wystawne wnętrza i kostiumy z epoki, która u wielu budzi nostalgię. Teraz wracamy do rodziny Granthamów, gdy ta przygotowuje się do największego zaszczytu - wizyty królewskiej.

Dźwięki z Sahary w w Beskidach

Piłsudski to kolejna propozycja, która na pewno przyciągnie do kin rzesze osób ciekawych roli Borysa Szyca, który wcielił się w postać głównego bohatera. Czy aktor poradził sobie z tym wielkim wyzwaniem? Warto również pamiętać o Wyprawie Magellana, animacji, która może przypaść do gustu zarówno najmłodszym kinomanom, jak ich rodzicom.

Bardzo ciekawą propozycję na piątek przygotował Metrum Jazz Club. Na scenie w odsłonie bardzo orientalnej zagra na bębnach bielszczanin Marcin Szendoł, któremu towarzyszą Mustapha El Boudani oraz Poldek Zawadzki. Muzycy tworzą i aranżują tradcyjną muzykę Sahary, gdzie w rodzinie Nomadów w wiosce M'Hamid El Ghizalne urodził się Mustapha El Boudani, lider zespołu. Jest wokalistą, gitarzystą, bębniarzem, gra na kastanietach karkabat oraz tańczy.

Podczas koncertu muzyk zaprezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską. Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki traktują o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni. Artysta kocha Saharę, ale umiłował sobie też góry Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, poznał różnorodność muzyki, stroju i tradycji górali w całym łuku Karpat Polskich.

Wspólne śpiewogranie

Na rynku dostępna jest płyta EL Boudani Mus "Nomad", na której zagrali również Górale Żywieccy - kapele Po Pieronie oraz DudySkrzypce. Początek koncertu o godz. 20.00. Bilety w cenie 25 i 35 zł można kupić na stronie www.metrumjazz.pl, a także w recepcji hotelu Grępielnia.

W sobotę na boisku obok Parafii św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich (ul. Cyprysowa 29) odbędzie się VII Piknik Osiedlowy na "Pożegnanie lata". W programie m.in. mecz piłkarski, występ zespołu regionalnego "Ziemia Beskidzka", warsztaty plastyczne, konkursy z nagrodami, poczęstunek dla wszystkich, koncert zespołu "Retrospekcja" oraz wspólne śpiewogranie. W przypadku niesprzyjającej aury impreza odbędzie się w świetlicy w Mikuszowicach Krakowskich przy ul. Żywieckiej 302.

Kup pluszaka za miedziaka

W sobotę odbędzie się finał trzeciej edycji akcji, która cieszy się w Bielsku-Białej dużą popularnością - "Pluszaki ratują zwierzaki". Będzie można kupić zabawki za symboliczną kwotę i jednocześnie wesprzeć podopiecznych Fundacji „Psia Ekipa”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ekologiczna Arka. Start o godz, 10.00 w Galerii Sfera II.

W niedzielę Muzeum Historyczne na Zamku Książąt Sułkowskich zaprasza na wykłady w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Spotkanie o godz. 11.00 zatytułowane Adam Bunsch w Państwowej Szkole Przemysłowej poprowadzi Teresa Dudek, a o godz. 15.00 dr Grzegorz Madej opowie o Książętach Sułkowskich - żołnierzach niepodległości.

KGO