Nie ma recepty na prezent idealny. Istnieje jednak definicja, która ułatwia w pewnym stopniu jego wybór. Mówi ona, że naprawdę dobry prezent to taki, który ma dla obdarowanego większą wartość niż koszt poniesiony przez darczyńcę. Nie znaczy to wcale, że nie korzysta również ten, kto prezent daje.

Dlaczego dajemy prezenty

Kilka lat temu amerykańscy psychologowie Max M. Krasnow i Adrew Delton podjęli się ustalenia, dlaczego właściwie dajemy prezenty. Za pomocą symulacji komputerowych sprawdzali, jakie zachowanie społeczne dawało człowiekowi większe szanse przetrwania w toku ewolucji: dawanie prezentów, także obcym ludziom czy też chłodna kalkulacja stanu posiadania.

Badanie polegało m.in. na symulowaniu pytań w rodzaju „jakie jest prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek jeszcze spotkam tego człowieka i z jakimi konsekwencjami będę się musiał liczyć, jeśli kiedykolwiek będę zdany na jego pomoc?”. W sumie okazało się, że uprzejmość i szczodrość popłacają bardziej niż skąpstwo. To przekonanie kształtuje do dziś zachowania społeczne ludzi: wciąż dajemy prezenty.

Dawanie to także inwestycja

Z jednej strony sprawiamy nimi radość innym, z drugiej po cichu liczymy też na pewne korzyści. Dawanie poprawia nam samopoczucie, buduje dobrą relację z obdarowanym, a tym samym daje nadzieję na jej utrzymanie w przyszłości i może nawet jakieś wynikające z tego profity. Aby to jednak działało prawidłowo, prezent musi być „trafiony”, a więc rzeczywiście sprawić radość temu, kto go dostanie. Jeśli obdarowany będzie zawiedziony, darczyńca wywoła skutek odwrotny do zamierzonego.

Bardzo trudno jest dziś znaleźć prezent, który wypełni jakąś lukę w czyimś stanie posiadania. Owszem, można to uczynić, np. wręczając komuś jakiś przedmiot kolekcjonerski, którego ów ktoś dotąd nie pozyskał. Takie rozwiązanie może być jednak bardzo kosztowne, podobnie jak próba podarowania komuś czegoś, co już ma, ale w lepszej, droższej wersji.

Dobry prezent nie musi kosztować fortuny

Jest jednak i inny sposób na sprawienie komuś radości prezentem: tani, a skuteczny. Chodzi o prezent spersonalizowany, a więc coś wykonanego specjalnie dla danej osoby, czego dowodzi napis lub obraz, etykieta lub grawerunek. Takie prezenty znaleźć można w sklepie internetowym https://mygiftdna.pl/.

Są to przedmioty przeznaczone dla ludzi w różnym wieku i o różnych charakterach. Dla niego, dla niej, dla pary, dla dziecka, itp. Prezenty śmieszne, romantyczne, praktyczne i wyjątkowe. Są też prezenty dla nastolatków. Obdarowywanie młodzieży to wyjątkowo trudna sztuka, warto więc zajrzeć do tekstu „Idealny prezent dla nastolatka - oryginalne pomysły”.

Prezent niedrogi, ale świadczący o tym, że ktoś zadał sobie nieco trudu, by go zdobyć z pewnością ucieszy obdarowanego - może nawet bardziej niż taki, za który trzeba było wysupłać jakąś większą kwotę.

Artykuł sponsorowany.