Gorące rytmy Andaluzji, weekend z Przyjaciółmi, do których wciąż wraca rzesza wiernych fanów, klimatyczny spacer po Dolinie Luizy czy premiera kolejnej części przygód kultowego bohatera popkultury Johna Rambo - to niektóre atrakcje tego weekendu w naszym pięknym mieście. Jak zwykle w piątek, podpowiadamy, jak kulturalnie spędzić najbliższe dni w Bielsku-Białej.

Utwory z pogranicza snu

Na dobry początek weekendu warto zapoznać się z propozycją Metrum Jazz Club. W piątek o godz. 20.00 na scenie pojawi się zespół, który celebruje kulturę andaluzyjską. Powstała w ub. roku we Wrocławiu grupa Los Duendos gra muzykę z pogranicza flamenco i latino. Publiczność usłyszy utwory z repertuaru Vicente Amigo, Raya Heredii (Ketama), Antonio Carmony czy Niñi Pastori oraz autorskie piosenki lidera zespołu Niño Soto.

Los Duendos, czyli - w wolnym przekładzie - elfy obdarzone artystyczną duszą zapraszają do wspólnej, głośnej zabawy po brzegi wypełnionej gorącymi rytmami. Sprzedaż biletów: www.metrumjazz.pl oraz w recepcji hotelu Grępielnia, tel. 33 822 10 65.

Przyjaciele w Aquarium

Miłośnicy serialu Przyjaciele będą zadowoleni. Chociaż jego emisja zakończyła się kilka lat temu, to film ma nadal wiernych fanów, którzy wciąż do niego wracają. W piątkowy wieczór goście Klubokawiarni Aquarium przypomną sobie perypetie głównych bohaterów kultowej produkcji. Seans rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwa trzy godziny. Chętni zobaczą odcinki sezonu drugiego. Wstęp wolny.

Wszystko o pszczołach

W piątek o godz. 12.00 rozpoczną się Dni Pszczelarza, które potrwają do niedzieli. Goście wydarzenia w Hali pod Dębowcem zobaczą cuda techniki pszczelarskiej, nowoczesny sprzęt pszczelarski czy ule z XXI wieku. Będą prelekcje o pszczołach i ich życiu, o produktach z ula dla zdrowia człowieka i o potrzebach ratowania wszystkich owadów zapylających.

Niezapomniane rymy

Poezja (nie)zapomniana to cykl, którego celem jest podtrzymanie pamięci o zmarłych poetach związanych niegdyś z miastem Bielsko-Biała. Wśród nich odnajdziemy Hildegardę Filas-Gutkowską, laureatkę wielu konkursów literackich, autorkę wierszy, opowiadań, bajek, humoresek oraz recenzji teatralnych. Jej wiersze usłyszymy w sobotę o godz. 17.00 na placu Chrobrego. Akcja Zawierszujmy Bielsko promuje sztukę słowa i autorów wierszy, pobudza zainteresowanie mieszkańców miasta poezją.

Tajemnice Doliny Luizy

Niedziela zapowiada się równie interesująco. Organizatorzy wycieczek ze Stowarzyszenia Olszówka rozszerzają obszar, który chcą pokazać bielszczanom. Wiosną tego roku w Światowy Dzień Wody zamknięta na co dzień korona zapory w Dolinie Wapienicy została udostępniona do zwiedzania. Zainteresowanie ze strony mieszkańców było ogromne. Pojawiły się głosy, że sama możliwość spaceru po koronie to za mało.

Stowarzyszenie, odpowiadając na zapotrzebowanie mieszkańców, postanowiło zorganizować cykl wycieczek (patrz TUTAJ), podczas których przewodnicy opowiadać będą o historii zapory oraz tajemnicach Doliny Wapienicy. Niedzielne spotkanie poprowadzi Konrad Korzeniowski, który przybliży zwiedzającym obszar Wapienicy Górnej. Wycieczka jest bezpłatna. Start o godz. 10.00 przy pętli autobusu nr 16 przy ul. Zapora.

Poznaj śmieciarkę Miecię

Każdy, kto w niedzielę w godz. 10.00-15.00 przyniesie 20 puszek lub 20 butelek (PET lub szklanych) czy 10 kg makulatury do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Straconki otrzyma od leśników sadzonkę drzewka. Podczas akcji zbierane będą także elektrośmieci. Na uczestników akcji Drzewko za surowce organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka czeka 3 tys. sadzonek drzew, tysiąc sadzonek kwiatów i wiele innych atrakcji. Pojawi się także Miecia, specjalna śmieciarka, która zamiast odpadów przewozi wystawę służącą do edukacji ekologicznej dzieci i dorosłych.

W kinach sporo premier. Wśród nich znajdziemy kultowego Rambo: Ostatnia krew, Parasite, Ad Astra, Legiony oraz Angry Birds 2.

KGO

Na zdjęciu: zwiedzanie korony zapory w marcu br.