W najbliższy piątek rusza ósma edycja FotoArtFestivalu. To międzynarodowe spotkanie ludzi, których interesuje fotografia jako sztuka. W tym roku Bielsko-Biała gościć będzie gwiazdy fotografii z 20 krajów świata. Wszystkie główne wystawy FotoArtFestivalu nie były wcześniej prezentowane w Polsce. Z ich autorami będzie można spotkać się osobiście.

FotoArtFestival to absolutnie wyjątkowe przedsięwzięcie, które gromadzi w jednym miejscu i czasie bardzo różnorodne pod względem formy i treści prace autorstwa najwybitniejszych światowych twórców fotografii. Większość artystów przyjeżdża do Bielska-Białej i w pierwszy, najważniejszy weekend festiwalu bierze udział w tzw. Maratonie Autorskim. Artyści cenią sobie nie tylko wyjątkowy kontakt z publicznością, ale podkreślają, że dotąd nie mieli okazji poznać się i porozmawiać osobiście.

Na wystawach zobaczymy: reportaż, dokument, portret, pejzaż, eksperyment. Fotografię dawną i współczesną. Barwną i czarno-białą. Tradycyjne odbitki analogowe i doświadczenia cyfrowe. Ekspozycjom towarzyszą liczne warsztaty, aukcje charytatywne, pokazy filmowe, prezentacje sprzętu i fachowej literatury. Jest tu także miejsce dla amatorów, którzy mogą zaprezentować się na szerokim i prestiżowym forum oraz specjalna fotograficzna strefa dla dzieci.

FotoArtFestival od roku 2005 wypracował sobie wysoką markę w kraju i za granicą. Tegoroczna edycja rozpocznie się od bielskiego akcentu, czyli wystawy prac Jana Drozda, najwybitniejszego bielskiego fotografika okresu międzywojnia, która odbędzie się w Muzeum Historycznym. Drozd w swej twórczości, głównie portretowej, chętnie sięgał do dokonań niemieckich ekspresjonistów, podążał za najnowszymi trendami fotografiki, eksperymentował ze światłem, pseudosolaryzacją, retuszem i ręcznym kolorowaniem fotogramów. Międzynarodowa krytyka najprzychylniej odnosiła się do jego fotomontaży, a za najważniejsze osiągnięcie uznała fotogramy powstałe z wykluczeniem kamery.

Prezentowane na wystawie zdjęcia są wyjątkowe i naprawdę piękne. Pośród nich znajdziemy kadry najpiękniejszych kobiet ówczesnej Europy. Z okazji festiwalu Muzeum Historyczne zaprasza także na wystawę pt. Dawne atelier fotograficzne Bielska-Białej, na której obok bogatej kolekcji oryginalnych zdjęć będzie można obejrzeć aparaty i sprzęt fotograficzny. Wernisaż obu wystaw odbędzie się 11 października o godz. 16.00 w Muzeum Historycznym. Wstęp wolny. Więcej informacji o FotoArtFestivalu znajdziesz na www.fotoartfestival.com.

KGO