Zakończyły się prace konserwatorskie w kościele św. Stanisława BM, najstarszej świątyni w Bielsku-Białej. Dzięki inwestycji XIV-wieczny kościół uchroniono przed postępującym niszczeniem oraz przywrócono do pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego.

W wyniku prac usunięto cementowe tynki na świątyni oraz przywrócono - o ile jest to dziś możliwe - we wszystkich wymiarach pierwotny aspekt technologiczny budowy świątyni polegający na użyciu wapna gaszonego. Zewnętrzna warstwa obiektu została pomalowana farbą wapienną. Podczas prac specjaliści odkryli fragmenty barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium.

Dzięki inwestycji konserwatorsko-budowlanej wykonane zostały m.in. takie prace, jak izolacja fundamentów kościoła, konserwacja więźby dachowej oraz zabezpieczenie stropu kościoła. Przywrócono średniowieczne tynki na elewacjach zewnętrznych, które zostały niefortunnie pokryte w minionym wieku tynkami cementowymi. Ich obecność stanowiła zagrożenie dla bezcennych polichromii gotyckich i renesansowych zachowanych w prezbiterium i na łuku tęczowym we wnętrzu świątyni.

Inwestycja była związana z projektem „Stare Bielsko - odNowa - prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowym kościele św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej regionu”. Jej realizacja stała się możliwa dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wkładu własnego parafii oraz wydatnej pomocy Urzędu Miejskiego Bielska-Białej. Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 2 mln zł.

Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV wieku. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie miasta. W kościele oprócz imponującego późnogotyckiego tryptyku z początku XVI wieku znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 roku oraz gotyckie polichromie.

bb

Foto: diecezja bielsko-żywiecka