Funt szterling miał trudności z odbiciem od strat ze względu na odnowioną niepewność dotyczącą Brexitu po tym, jak Boris Johnson zaproponował ogólne wybory w celu rozwiązania długotrwałej sagi, podczas gdy rynki azjatyckie przeważnie spadły po ogólnie pozytywnym tygodniu.

Premier zrezygnował z obietnicy opuszczenia UE przed upływem terminu Halloween i wezwał do głosowania powszechnego 12 grudnia, co prawdopodobnie jego partii konserwatywnej da wystarczającą liczbę głosów, by ostatecznie osiągnąć porozumienie dotyczące Brexitu. Jednak opozycja parlamentarna stwierdziła, że głosowanie odbędzie się tylko wtedy, gdy będzie miała gwarancję, że Wielka Brytania nie opuści UE bez porozumienia, co oznacza, że istnieje duża szansa, że jego oferta wyborcza nie powiedzie się. Parlamentarzyści zdecydują w poniedziałek, czy wyrazić zgodę na wybory, podobnie jak UE ma ogłosić trzymiesięczne przedłużenie terminu.

Funt, który w tym tygodniu po raz pierwszy od pięciu miesięcy pobił 1,30 USD z powodu optymistycznego scenariusza, jakim będzie uniknięcie Brexitu bez porozumienia, wrócił w czwartek do obniżki i utrzymał w Azji około 1,2840 USD. Euro zwiększył również zyski w stosunku do waluty brytyjskiej. - Poczucie racjonalnego optymizmu wokół Brexitu ustąpiło miejsca większej niepewności co do funta, a rynki w Wielkiej Brytanii zostały spowolnione w związku z perspektywą wyborów - powiedział Stephen Innes, analityk AxiTrader. Dodał, że głosowanie powszechne oznaczałoby referendum w sprawie strategii Brexitu Johnsona.

Rynki akcji wahały się rano, gdy inwestorzy obserwowali wydarzenia w Westminster, a jednocześnie czekali na najnowsze wydarzenia w negocjacjach handlowych między Chinami i USA. Optymizm, że dwa supermocarstwa ekonomiczne wypracują szczegóły umowy do następnego miesiąca pomógł wesprzeć akcje w tym tygodniu.

Pozostają jednak obawy, że negocjacje mogą zostać przerwane w ostatniej chwili wraz z uchwaleniem amerykańskiego projektu ustawy o obronie praw obywatelskich w Hongkongu. To wydarzenie położyłoby kres specjalnemu statusowi handlowemu Hongkongu, chyba że Departament Stanu corocznie wydawałby oświadczenie, że władze miasta przestrzegają praw człowieka i praworządności.

- Prawdziwym katalizatorem rosnącego ryzyka amerykańsko-chińskiego jest głosowanie Senatu w sprawie ustawy w Hongkongu. Chiny już zapowiedziały odwet po uchwaleniu ustawy - powiedział Rodrigo Catril z National Australia Bank. - Chociaż kwestia Hongkongu jest znacznie ważniejsza niż problem Huawei, dopóki nie pojawi się większa jasność można go oddzielić od rozmów handlowych wraz z rosnącą listą skarg USA przeciwko Chinom.

Dziś rano akcje w Hongkongu i Szanghaju spadły o 0,5 proc., a w Tokio weszły do strefy przebicia. Tajpej i Dżakarta straciły 0,2 proc., podczas gdy Sydney, Singapur i Wellington były na plusie. Kurs EUR/GBP wzrósł do 86,46 pensów w porównaniu do 86,41 pensów wcześniej. Kurs GBP/USD spadł nieznacznie do 1,2844 USD z 1,2846 USD. Koszt ropy WTI spadł o 20 centów do 56,03 USD za baryłkę, ropa Brent spadła o 22 centy do 61,45 USD za baryłkę. Indeks New York Dow Jones spadł o 0,1 proc. do 26 805,53 na zamknięciu, podczas gdy londyński FTSE100 wzrósł o 0,9 proc. do 7328,25 na zamknięciu. Źródło wiadomości Maxitrade.com.

Artykuł sponsorowany