W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej wykonano wczoraj zabieg artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego kolana. To skomplikowana operacja, której dotąd nie przeprowadzano w dziecięcej placówce medycznej przy ul. Sobieskiego.

Więzadło krzyżowe przednie to bardzo ważny stabilizator kolana, a jego uszkodzenie nie tylko zaburza prawidłowe funkcjonowanie tego stawu, ale także może doprowadzić do zmian patologicznych, jak np. uszkodzenie łąkotki, uszkodzenie chrząstki czy rozwój wczesnych zmian zwyrodnieniowych.

- Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego to odtworzenie uszkodzonego więzadła przy użyciu tkanek własnych, a dokładniej mówiąc ścięgien pacjenta. Najczęściej używa się ścięgien mięśni półścięgnistego i smukłego, które pobiera się poprzez wykonanie niewielkiego cięcia w okolicy operowanego stawu kolanowego. Pobrany przeszczep wprowadza się do wcześniej przygotowanych tuneli w kości udowej oraz piszczelowej, a następnie mocuje za pomocą tytanowych oraz biowchłanialnych implantów - wyjaśnia lek. med. Jakub Ptaszkiewicz, specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Lekarz dodaje, że bezpośrednio po zabiegu konieczne jest używanie stabilizatora czyli ortezy i częściowe odciążenie operowanej kończyny. Jednocześnie pacjent zaczyna rehabilitację. Do pełnej aktywności sportowej można wrócić po 6-9 miesiącach od operacji.

bb

Foto: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej