Zapowiedziane ostatnio przez NASK zmiany związane z okresem rezerwacji dla domen polskich są dla wszystkich uczestników rynku domen bardzo znaczące. Można określić je wręcz jako rewolucyjne. HRD.pl przygotował dla nich program partnerski. - Nic nas nie powinno zaskoczyć. Firmy współpracujące z nami m. in. w zakresie domen polskich otrzymają niezbędne rozwiązania. Sam proces przejścia na nowe procedury nie powinien być odczuwalny dla naszych Partnerów oraz Abonentów - wyjaśnia Anna Szulkowska z HRD.pl.

Przyzwyczailiśmy się, że możemy domenę polską zarezerwować i utrzymać bezpiecznie przez dwa tygodnie. W tym czasie możemy się zdecydować na rejestrację lub dopuścić do jej uwolnienia.

Z czym pożegnamy się w HRD.pl

Po okresie rezerwacji domena przechodzi  do stanu wygasania z rezerwacji (Book Blocked). Jest to bardzo interesujący stan domeny, w  którym kolejna rezerwacja jest niemożliwa, natomiast domena jest ogólnie dostępna do rejestracji.

W przekroju historycznym proces wygasania z rezerwacji trwał początkowo pięć dni, a następnie został wydłużony przez NASK do 90 dni. Tym samym okres wygasającej rezerwacji stał się znacznie dłuższy niż 14- dniowy okres samej rezerwacji. Po 6 listopada 2019 okres wygasania z rezerwacji został skrócony do 30 dni, aby następnie dopuścić do całkowitego usunięcia tego stanu wraz z planowanym przez NASK usunięciem stanu rezerwacji dla domen polskich z datą 8 stycznia 2020.

Zalety i wady kontrowersyjnej procedury rezerwacji

Rezerwacja domeny była powszechnie stosowanym rozwiązaniem, która ułatwiała rejestrację wybranej nazwy domeny. Abonent mógł zgłosić do rezerwacji dowolną ilość domen, następnie bezpiecznie wybrać i zarejestrować nazwy, które go interesowały. Ta usługa nadała sporo kolorytu naszemu rodzimemu rynkowi domenowemu.

Dzięki rezerwacji zaczęły powstawać i rozwijać się firmy zajmujące się głownie blokowaniem interesujących nazw domen. Często trudno jest określić wartość domeny, jednak rezerwacja, jako usługa bezpłatna, nie ograniczała tych firm w  zakresie ilości zgłaszanych domen. Z czasem domeny polskie doczekały się sytuacji, w której uwolnienie nazwy powodowało natychmiastowe jej wyłapanie do okresu rezerwacji. W konsekwencji wszystkie nazwy dome, były automatycznie wyłapywane tuż po uwolnieniu.

Przypuszczalnie „recydywistki” taki cykl rezerwacji i wygasania z rezerwacji mogły przechodzić latami. Dla wielu firm taki sposób działania jest istotną częścią ich działalności, dla niektórych najważniejszą. Jedną z grup naprawdę niezadowolonych z tej sytuacji byli natomiast abonenci utraconych domen. Przypuszczalnie NASK uznał, że w interesie tej grupy konieczne są zmiany.

Zmiany w  HRD.pl od 8 stycznia 2020

Z dniem 8 stycznia 2020 roku planowane jest przez NASK usunięcie możliwości rezerwacji nazwy domeny. Ostatnim dniem zgłoszenia rezerwacji, również w HRD.pl będzie 8 stycznia. Rezerwacje zgłoszone do tej daty przeprocesują się standardowo przez 14 dni, a koniec okresu rezerwacji nastąpi ostatecznie 22 stycznia.

Od 8 stycznia stan wygasającej rezerwacji również przestanie obowiązywać. Ostatnie domeny w stanie rezerwacji będą w systemie NASK do 7 lutego 2020.

W jaki sposób rezerwacja wpłynie na usługę Opcji oferowaną przez NASK?

Usługa rezerwacji jednak nie zostanie całkowicie wycofana przez NASK. Zostanie zachowana  w procesie realizacji Opcji (prawo pierwokupu w przypadku nie odnowienia domeny przez obecnego Abonenta).

- Realizacja Opcji obecnie powoduje automatyczną rezerwację domeny dla Abonenta, który zgłosił opcję. Domeny po realizacji Opcji również po 8 stycznia 2020 roku będą przechodzić do 14-dniowego stanu rezerwacji. W HRD wprowadziliśmy niezbędne zmiany również w tym zakresie - wyjaśnia Anna Szulkowska.

Możliwość rezerwacji (Reserved) pozostanie wyłącznie do dyspozycji NASK. Będzie również skutkiem zrealizowanej Opcji.

HRD.pl to największy program do resselingu domen w Polsce. Z usług HRD korzysta ponad 4 tys. Partnerów z kraju i ze świata, rocznie odnawiając ponad 300 tys. abonamentów domenowych. Platforma HRD oferuje prawie tysiąc usług w hurtowym programie white label. Od ponad 15 lat pozostaje jednym z czołowych polskich rejestratorów domen .pl i .eu.

Artykuł sponsorowany