Blisko dziesięć lat temu z budynku przy ul. Parkowej w Bielsku-Białej wyprowadziła się przychodnia pulmonologiczna szpitala w Bystrej, ale nieruchomość położona w atrakcyjnej lokalizacji nadal nie ma nowego najemcy. Samorząd województwa śląskiego próbuje bezskutecznie wydzierżawić kamienicę.

Kamienica przy ul. Parkowej w 2012 roku przejęta została przez Zarząd Województwa Śląskiego. Jeszcze dziesięć la temu w tym miejscu funkcjonowała poradnia pulmonologiczna szpitala w Bystrej. Niestety, odkąd z kamienicy wyprowadziła się placówka służby zdrowia, obiekt stoi pusty i popada w coraz większą ruinę. Pięć przetargów na wyłonienie nowego najemcy nieruchomości zakończyło się fiaskiem.

- Skandaliczne jest to, że budynek w centrum miasta należący do samorządu stoi pusty i niszczeje przez tyle lat, a władze nie podejmują aktywnych działań, by coś z tym zrobić. Wiele osób czeka długo na mieszkania w lokalach komunalnych, osoby rozpoczynające działalność gospodarczą często mają problem ze znalezieniem taniego biura, a tymczasem budynek w centrum stoi nieużywany, niszczeje i traci na wartości - mówi bielszczanin Paweł Miech, który zainteresował się losem nieruchomości.

- Gdyby budynek należał do prywatnego właściciela, ten pewnie szybko znalazłby sposób, by na nim zarobić. Samorząd również mógłby użytkować nieruchomość z korzyścią, ale nie robi tego z powodu inercji. Ogłoszono wprawdzie przetargi w sprawie dzierżawy budynku, ale wygląda na to, że wymaga on gruntownego remontu, więc trudno oczekiwać, by przedsiębiorca miał inwestować duże pieniądze w remont nie mając prawa własności - zauważa nasz Czytelnik.

Niewykluczone, że w najbliższych miesiącach kamienica trafi na sprzedaż. Samorząd województwa uregulował stan prawny nieruchomości i w ostatnim czasie nabył od gminy Bielsko-Biała grunt, na którym znajduje się budynek. Wiążące decyzje co do dalszego losy obiektu zapadną w 2020 roku.

bak