W najbliższych tygodniach zostanie dokapitalizowana Agencja Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej - dowiedział się nasz portal. Bielska gmina, która jest największym akcjonariuszem spółki, planuje wnieść aportem korty tenisowe wraz z zabytkowym pałacykiem przy ul. Partyzantów. Następnie obiekt zostanie wyremontowany dzięki pożyczce rewitalizacyjnej. Wartość nieruchomości wynosi blisko 3 mln zł.

Ratusz planuje dokapitalizować spółkę Agencja Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej poprzez wniesienie aportu w formie własności nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Partyzantów. Jak dowiedział się nasz portal, posesja zabudowana zabytkowym pałacykiem i kortami tenisowymi jest warta blisko 3 mln zł.

Korty jako całoroczna strefa aktywności

Po przekazaniu nieruchomości do ARR obiekt zostanie wyremontowany i udostępniony m.in. tenisistom. Po latach nieużytkowania cztery korty mają zostać przykryte dachem. Powstać ma profesjonalny ośrodek szkolenia i strefa aktywności dla mieszkańców z funkcją szeroko rozumianej rekreacji. Plany zakładają odrestaurowanie zaniedbanego pałacyku wybudowanego w 1928 według projektu Alfreda Wiedermanna. Część powierzchni na terenie nieruchomości będzie przygotowana pod wynajem (biura, usługi, przychodnie).

W budynku powstać ma tzw. park innowacyjności i rekreacji międzypokoleniowej zapobiegający wykluczeniu cyfrowemu seniorów. W części zabytkowego pałacyku wygospodarowane zostanie nowoczesne laboratorium innowacji i technologii cyfrowych „FabLab Bielsko-Biała”. Mowa tu o pomyśle projektowania i druku 3D, robotyce oraz technologii określanych jako Przemysł 4.0. Ten mini park nauki w założeniu ma kreować i uświadamiać nowe kierunki kompetencji zawodowych, które są oczekiwane na rynku pracy.

Przestrzeń dla seniorów i młodzieży

- Planowana nowoczesna infrastruktura oraz wyposażenie techniczne w pałacyku mają przyczyniać się do zwiększenia kompetencji cyfrowych mieszkańców Bielska-Białej, w tym także w wieku senioralnym, i ograniczać ich cyfrowe wykluczenie w życiu społecznym. Zrewitalizowany pałacyk oraz park Włókniarzy zaplanowano jako ogólniedostępną przestrzeń dla osób w różnym wieku, które znajdą tu miejsce do spotkań, nabywania nowych umiejętności w posługiwaniu się technologiami cyfrowymi, w tym także niezbędnych umiejętności zawodowych w zakresie technologii cyfrowych - mówi Maciej Jeleń, prezes ARR.

Zgodnie z planem, remont obiektów przy Partyzantów ma zostać sfinansowany z niskooprocentowanej pożyczki rewitalizacyjnej z Banku Gospodarstwa Krajowego. To ten sam instrument finansowy, z którego skorzystać chcą władze miasta w przypadku modernizacji czternastu nieruchomości w centrum Bielska-Białej. Bielski samorząd posiada ponad 73 proc. akcji w spółce ARR.

- Szacowany poziom wydatków inwestycyjnych może wynieść ok. 6 mln zł. Inwestycja wpisuje się w ogólne cele funkcjonowania ARR, która od lat działa na rzecz promocji, rozwoju i podniesienia konkurencyjności Bielska-Białej i subregionu południowego województwa śląskiego - dodaje prezes Jeleń.

Bartłomiej Kawalec