- Idealne rozwiązanie. Idziemy do apteki i realizujemy e-receptę! Gorzej, gdy nagle zawieszą się „internety” albo jak zabraknie prądu. Dzisiaj jeszcze miałam receptę papierową, była z numerem. Pracownik apteki zrealizował ją i poinformował, że papierową mogę już wyrzucić do kosza. Cała ta procedura przebiega szybciej i sprawniej. Idziemy z duchem postępu - chwali klientka bielskiej apteki. Od kilku dni w całym kraju obowiązują recepty cyfrowe.

Pierwsza e-recepta w województwie śląskim została wystawiona w listopadzie 2018. W styczniu 2019 w całym województwie wypisano zaledwie 4 tys. elektronicznych recept, natomiast już w grudniu 2019 było ich ponad 2,5 mln. Od 8 stycznia 2020 przy wejściu do apteki pacjent może zauważyć charakterystyczną niebieską naklejkę „TU ZREALIZUJESZ E-RECEPTĘ”.

W aptece poproszą o PESEL

Część pacjentów sceptycznie przyjęła cyfryzacje recept. Zmiany na początku często przerażają. - Pojawiły się jednak plusy e- recept - tłumaczy Łukasz Kuna, pracownik jednej z bielskich aptek. - Jeśli jakiś lek jest niedostępny w jednym miejscu, to mamy ten komfort, że receptę można też zrealizować w innej aptece. Kolejnym plusem będzie termin realizacji, bo wciąż może ona być ważna miesiąc, ale i nawet 365 dni! Pacjenci, którzy mają obawy przed użytkowaniem e-recept wciąż mogą korzystać z recept klasycznych i przez okres wdrażania ta forma będzie jeszcze obowiązywać.

Małgorzata Doros, rzeczniczka Śląskiego OW NFZ uspokaja pacjentów. - To nie jest tak, że jeśli nie posiadam smartfona, nie mam dostępu do e-maila, to nie otrzymam e- recepty. Każdy pacjent, który nie korzysta z nowoczesnych narzędzi, otrzyma papierowy wydruk e-recepty, która przypomina tradycyjną. Po opuszczeniu gabinetu lekarza otrzymujemy wydruk, na którym jest naniesiony kod kreskowy i kod, który ma 44 cyfry, gdzie znajduje się imię, nazwisko, nazwa leku i sposób dawkowania. Z takim wydrukiem otrzymanym od lekarza udajemy się do apteki, gdzie farmaceuta poprosi o podanie numeru PESEL w celu potwierdzenia, że recepta jest wydana właściwej osobie. Po zidentyfikowaniu wystawionej recepty w systemie otrzymamy lek - przekonuje.

Do rewolucji cyfrowej sceptycznie nastawiona jest część starszych pacjentów. Nie każdy senior korzysta przecież ze smartfona. - Otóż muszę wszystkich uspokoić, bo dla pacjenta nic się nie zmieniło. W momencie wystawiania e- recepty możemy wręczyć pacjentowi potwierdzenie na papierze, na którym jest widoczny kod dostępu i kod paskowy. Z taką karteczką można udać się do apteki i tam z powodzeniem zrealizować receptę, tak jak dotychczasową. Wystarczy podać pacjentowi czterocyfrowy kod dostępu i wtedy w aptece trzeba jeszcze wylegitymować się poprzez PESEL i recepta zostanie zrealizowana - podkreśla prezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej dr n. med. Klaudiusz Komor.

Problem starszych lekarzy

Dla młodych i aktywnych użytkowników smartfonów, którzy lubią mieć wszystko w zasięgu ręki, e- recepty to duże ułatwienie. Użytkownicy otrzymują kod dostępu, który zostanie wysłany smsem na nasz telefon. - Dziś pierwszy raz posłużyłem się e-receptą - mówi klient bielskiej apteki. - Nie było z tym żadnego problemu. Przekazałem w okienku receptę i nie trzeba było mieć przy sobie żadnego papierka. Wystarczyło podać kod dostępu i to wszystko. Nie wiem, jak do tego ustosunkują się starsi pacjenci, bo dla nich to może okazać się problematyczne. Moja babcia już teraz martwi się z powodu całej tej rewolucji związanej z cyfryzacją recept, jednak krok po kroku wszystko jej wytłumaczę. Planujemy nawet wspólną wizytę w aptece. Z pewnością jest to nowość i jak zawsze pojawia się strach u ludzi starszych przed nowym, ale e- recepty się przyjmą, bo to tylko kwestia czasu.

Czy bielscy lekarze są przygotowani do nowych rozwiązań? - Lekarze z Bielska-Białej i Podbeskidzia również wystawiają e-recepty. Mamy też kilku liderów, którzy są entuzjastami tej rewolucji informatycznej - informuje Małgorzata Doros z NFZ.

- Większość szpitali pracowała już w oparciu o e-recepty - tłumaczy doktor Klaudiusz Komor. - Również w gabinetach lekarzy rodzinnych, jak i w zakładach niepublicznych, proces wprowadzenia e- recept był dosyć prosty, bo większość programów, tam gdzie jest prowadzona dokumentacja elektroniczna, obsługuje również e-receptę. Problem dotyczy głównie lekarzy seniorów, którzy rzadziej używają komputera lub prawie w ogóle i jeszcze nie prowadzą dokumentacji elektronicznej. Lekarze podążający z duchem czasu i postępu w dobie cyfryzacji zmuszeni byli zakupić specjalny program komputerowy wraz z całym oprzyrządowaniem.

Tradycyjna recepta zostanie

Choć e-recepta już oficjalnie obowiązuje, to lekarz zawsze będzie mógł wystawić tradycyjną receptę papierową, jeśli pojawi się problem łączności z internetem lub z systemem albo podczas domowej wizyty lekarskiej, kiedy nie będzie miał przy sobie urządzania mobilnego. Papierowa recepta będzie mogła być zrealizowana za granicą i przykładowo przy lekach, które lekarze przepisują dla siebie bądź dla swojej rodziny.

Lekarz będzie też mógł przepisać pacjentowi receptę ważną 365 dni w przypadku choroby przewlekłej. Co do terminu ważności recepty, to nadal wynosi on siedem dni na antybiotyki, a 30 dni na leki psychotropowe i odurzające. Wyjątek dotyczy preparatów immunologicznych. W tym przypadku na wykupienie recepty mamy 120 dni.

Małgorzata Irena Skórska

Jak funkcjonuje e-recepta?
Załóż profil zaufany na stronie swojego banku bądź na stronie:
obywatel.gov.pl
pz.gov.pl
pacjent.gov.pl
Profil zaufany można również potwierdzić w delegaturze NFZ w Bielsku-Białej
 
Po założeniu profilu zaufanego będziemy mogli otrzymać e-receptę w formie 4- cyfrowego kodu w formie SMS-a lub drogą e-mailową. W internetowym koncie pacjenta będzie opisany sposób dawkowania leku i pełna historia naszego leczenia aż od 2008 roku. To bardzo duże udogodnienie dla lekarza, który zna historię naszego leczenia i wie jaki lek przepisać, żeby nie wchodził w interakcję z innym.