Leasing to jedna z form finansowania, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Nie trzeba jednak mieć firmy, aby móc wziąć auto w leasing. W ofertach wielu firm leasingowych widnieje bowiem leasing konsumencki dla klientów indywidualnych. Co to za oferta i czy warto z niej skorzystać?

Wybór leasingu samochodowego dostępnego na superauto.pl osobom prowadzącym działalność gospodarczą niesie wiele korzyści, jednocześnie jest bardziej opłacalny niż kredyt bankowy i wygodniejszy niż wynajem długoterminowy. Sprawdź, czy leasing konsumencki jest tak samo korzystny, jak leasing dla firm.

Leasing samochodowy - co to jest?

Nowy samochód można kupić za gotówkę, ale równie dobrze można wziąć kredyt na ten cel. Alternatywą dla obu opcji jest leasing, który łączy elementy kredytu i dzierżawy. W wielu przypadkach leasing jest bardziej opłacalny niż kredyt ze względu na niższe koszty. Firma leasingowa w świetle prawa jest właścicielem auta, dlatego też ma możliwość robienia odpisów amortyzacyjnych za udostępniony leasingobiorcy samochód. To dodatkowo generuje dochód, dzięki czemu może naliczać nieco niższe opłaty z tytułu leasingu, a i tak jej się to opłaca.

Na czym polega leasing samochodowy?

Przez cały okres trwania umowy leasingowej formalnym właścicielem auta jest firma leasingowa. W praktyce oznacza to również, że w dowodzie rejestracyjnym widnieje leasingodawca. Biorąc pojazd w leasing, zobowiązujemy się uiszczać za możliwość korzystania z niego regularne raty. W momencie, gdy spłacimy wszystkie raty leasingowe i wykupimy samochód na własność, staniemy się jego prawnym właścicielem. Co istotne, leasingobiorca, choć może, wcale nie musi wykupywać pojazdu po zakończeniu leasingu. Często jednak jego cena oscyluje wokół 1 proc. początkowej wartości, dlatego taki krok wydaje się wręcz oczywisty.

Leasing konsumencki - czy się opłaca?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji zainteresowanego zakupem samochodu. By jednak móc podjąć właściwą decyzję, trzeba poznać plusy i minusy leasingu konsumenckiego.

Zalety leasingu konsumenckiego

Nie da się ukryć, że łatwiej jest wziąć pojazd w leasing niż uzyskać odpowiednio wysoki kredyt na jego zakup. To nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Leasingobiorcy chwalą sobie ograniczenie formalności związanych z leasingiem do minimum i korzystne warunki, jakie może zaproponować firma leasingowa. Zyskują swobodę w wyborze auta - mogą postawić zarówno na nowy, jak i używany samochód, quad, motocykl czy inny pojazd.

Co więcej, mogą też liczyć na zniżki u partnerów firmy leasingowej, co pozwala zaoszczędzić na zakupie dodatkowego sprzętu do samochodu czy korzystaniu z dedykowanych mu usługa. Dużym plusem jest też to, że zobowiązanie z tytułu leasingu konsumenckiego nie znajduje odzwierciedlenia w historii kredytowej. Dlatego, jeśli na etapie spłaty samochodu powinie Ci się noga, nigdzie nie będzie śladu na ten temat.

Wady leasingu konsumenckiego

Leasing ma nie tylko zalety, ale też wady, przez co nie każdy może sobie na niego pozwolić. Na minus zaliczyć można choćby to, że auto w leasingu nie jest własnością leasingobiorcy. Dla wielu argumentem przemawiającym na rzecz wyboru innej formy finansowania jest informacja, że w przypadku kradzieży samochodu lub wystąpienia szkody całkowitej umowa leasingu wygasa. Problem może stanowić też konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Firmy leasingowe bowiem często narzucają swoim klientom nie tylko jakie polisy, ale także gdzie mają je wykupić, co nie daje żadnego pola manewru w tej kwestii, a jak wiadomo, ceny ubezpieczeń są różne i zdarza się, że leasingobiorca przez to świadomie za ich zakup przepłaca.

Leasing konsumencki czy kredyt w banku - co wybrać?

Każdy, kto kiedykolwiek starał się o kredyt, zdaje sobie sprawę, jak trudno jest go dostać. Ponadto starania o kredyt są czasochłonne i mogą ciągnąć się w nieskończoność. Faktem jest, że leasing konsumencki zwiększa zdolność kredytową, dlatego można wydać na zakup samochodu więcej niż mogłoby się wydać, finansując go kredytem. Tak czy inaczej, najlepiej porównać ze sobą obie formy finansowania, dokładnie przyjrzeć się poszczególnym parametrom zarówno leasingu, jak i kredytu i dopiero na tej podstawie stwierdzić, która z tych dwóch opcji jest z naszego punktu widzenia najkorzystniejsza.

Artykuł sponsorowany