Zdrowe powietrze jest nam potrzebne tak samo, jak zdrowe jedzenie. Niestety, jego jakość często bywa kiepska i to nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz naszych domów. Zanieczyszczenia i niska wilgotność to problemy wpływające negatywnie na organizm, ale istnieją urządzenia, dzięki którym można je pokonać.

Czystość powietrza - dlaczego jest ważna i jak ją poprawić?

Największym problemem związanym z czystością powietrza jest smog, którego stężenie w sezonie grzewczym osiąga w Polsce wysokie poziomy. Jego główny składnik to pyły zawieszone, które stanowią nośnik m.in. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, metali ciężkich i siarki. W zależności od rozmiarów cząsteczek wyróżnia się pył PM10 (do 10 μm), PM2,5 (do 2,5 μm) i PM1 (do 1 μm). Dla porównania ludzki włos ma średnicę 50-70 μm. Większe cząsteczki pyłu kumulują się w górnych drogach oddechowych, a mniejsze przenikają do krwiobiegu. 

Sklep z oczyszczaczami powietrza Homespot.pl zwraca uwagę na to, że smog wywołuje szereg chorób układu oddechowego (łącznie z nowotworami płuc i krtani), schorzenia kardiologiczne i choroby układu nerwowego. W dniach, gdy stężenie zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy wzrasta liczba pacjentów z zawałem i udarem. U najmłodszych oddychanie skażonym powietrzem prowadzi m.in. do opóźnienia rozwoju funkcji poznawczych.

Smog to nie jedyne zagrożenie, ponieważ powietrze w naszych domach zanieczyszczone jest też lotnymi związkami organicznymi (LZO). Są one obecne w wielu środkach czystości, kosmetykach oraz w produktach stosowanych podczas wykańczania wnętrz. Znaczna część z LZO ma udowodnione działanie rakotwórcze. Szkodliwość tych związków potwierdza także fakt, iż u osób zawodowo zajmujących się sprzątaniem stwierdzono obniżoną objętość wydechową i pojemność płuc. 

Oczyszczacze powietrza skuteczne nie tylko w walce ze smogiem

Najlepszym sposobem na ochronę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami jest zaopatrzenie się w dobry oczyszczacz powietrza. Urządzenia dostępne na rynku wykorzystują różne technologie oczyszczania, ale najpopularniejszym i zarazem najskuteczniejszym rozwiązaniem jest połączenie filtra HEPA i węgla aktywnego, które wspólnie usuwają niemal 100 proc. groźnych zanieczyszczeń. Filtr HEPA zatrzymuje też alergeny wziewne, dlatego przyda się alergikom. Godnym polecenia urządzeniem z czułym trybem automatycznym jest Klarta Forste 3 w sklepie Homespot.

Podczas wyboru oczyszczacza należy też uwzględnić wielkość pokoju. Każde urządzenie ma bowiem określoną wydajność, która decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu będzie w stanie utrzymać dobrą jakość powietrza bez potrzeby ciągłej pracy w wysokich (czyli głośnych) prędkościach. Dobry oczyszczacz potrafi samodzielnie dopasować tempo filtracji do stanu powietrza, a więc pracować w trybie automatycznym. 

Wilgotność powietrza - jaka powinna być i jak ją podnieść?

Powietrze w naszych domach często jest nie tylko zanieczyszczone, ale i przesuszone. Dzieje się tak głównie w sezonie grzewczym, szczególnie jeśli nie mamy nawyku wietrzenia pomieszczeń w chłodne dni, a także podczas letnich susz. Oczywiście, szkodzi zarówno przesuszenie, jak i przewilżenie powietrza. 

Prawidłowa wilgotność względna mieści w granicach 40-60 proc. Do przekroczenia maksymalnego poziomu dojść może na skutek niesprawnego układu wentylacyjnego, słabej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów czy awarii sieci wodno-kanalizacyjnej. 

Oddychanie słabo nawilżonym powietrzem prowadzi do wysychania błon śluzowych, skóry i włosów, co przejawia się m.in. drapaniem w gardle, suchym kaszlem, podrażnieniem spojówek oczu oraz łamliwością włosów. Wiele osób próbuje przeciwdziałać takim problemom za pomocą domowych metod nawilżania powietrza, które jednak często są mało skuteczne lub mają skutki uboczne. 

Przykładem tych drugich może być wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika, które stwarza ryzyko skażenia powietrza chemikaliami zawartymi w środkach czystości lub rozwijającymi się w wilgotnym środowisku bakteriami.

Nawilżacz powietrza lub oczyszczacz z nawilżaczem

Najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem nawilżania powietrza jest zastosowanie elektrycznego nawilżacza. Dostępne w sprzedaży urządzenia różnią się między sobą głównie wykorzystywaną technologią (wyróżniamy nawilżacze ultradźwiękowe, parowe i ewaporacyjne), wydajnością i oferowanymi funkcjami. Na rynku dostępny jest także sprzęt łączący funkcję oczyszczacza i nawilżacza powietrza. W produkcji takich urządzeń specjalizuje się firma Sharp, której produkty dostępne są na https://homespot.pl/kategoria/oczyszczacze-powietrza-sharp.

Oczyszczacze z funkcją nawilżania marki Sharp wykorzystują technologię ewaporacji, dlatego nie emitują gorącej pary wodnej i mogą być napełniane wodą kranową. Ich zaletę stanowi również obecność higrostatu, który ułatwia utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza.

Artykuł sponsorowany