Wielu Polaków marzy o zakupie własnej nieruchomości, niestety nie każdy jest w stanie pokryć inwestycję z własnych środków. W takiej sytuacji wiele osób myśli o zaciągnięciu zobowiązania długoterminowego, które pomoże sfinansować koszt zakupu lub budowy.

Czy warto brać kredyt hipoteczny na dom? O jaką kwotę wnioskować? Sprawdź nasz poradnik, a wszystkiego się dowiesz!

Kredyt hipoteczny - co powinieneś o nim wiedzieć

Osoby chcące zaciągnąć kredyt hipoteczny na dom muszą wykazać się zdolnością kredytową. Bank wylicza ją na podstawie różnych czynników, np. wysokości dochodów i wydatków, rodzaju zatrudnienia oraz stażu pracy, liczby osób, które klient ma na utrzymaniu, a także jego wieku czy stanu cywilnego. To właśnie od zdolności kredytowej zależy, jaka kwota kredytu hipotecznego zostanie przyznana klientowi, a co za tym idzie - na jaką nieruchomość będzie mógł sobie pozwolić.

Kredyt hipoteczny na dom - wymagania banków

Osoby starające się o uzyskanie środków na zakup wymarzonej nieruchomości muszą przede wszystkim skompletować niezbędne dokumenty oraz uzbroić się w cierpliwość. Banki mają co prawda 21 dni na wydanie decyzji, ale doświadczenie pokazuje, że terminy często są przeciągane, np. z uwagi na brak ważnych zaświadczeń. Wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny należy przedstawić m.in.

  • zaświadczenie o zatrudnieniu i osiąganych dochodach,
  • wyciągi z konta bankowego,
  • PIT za zeszły rok,
  • umowę przedwstępną zakupu nieruchomości.

Często zdarza się również, że kredytobiorca musi dołączyć do wniosku również zaświadczenia o spłacie poprzednich zobowiązań, np. kredytów. Dzięki temu można podnieść zdolność kredytową i uzyskać wyższą kwotę. Z kolei od przedsiębiorców banki wymagają zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które potwierdzą, że kredytobiorca nie zalega ze składkami i zaliczkami na podatek. Osoba prowadząca działalność jest też zobligowana do przedstawienia wyciągów z firmowej Księgi Przychodów i Rozchodów.

Na jaką kwotę wziąć kredyt hipoteczny?

Obecnie obowiązujące przepisy i rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego regulują, że banki finansują jedynie 80 proc. wartości nieruchomości, a kredytobiorca musi zgromadzić wkład własny w wysokości 20 proc. Wiele ofert zezwala jednak klientom na wniesienie niższego kapitału - w wysokości 10 proc., jednak w takiej sytuacji konieczne jest płacenie podwyższonej raty przez kilka pierwszych lat. Rata zawiera wówczas ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jeśli zatem zastanawiasz się, na jaką kwotę wziąć kredyt hipoteczny, pamiętaj, że będzie to 80 proc. lub 90 proc. wartości nieruchomości.

Jak uzyskać wyższy kredyt hipoteczny?

Bank wyliczył Ci zdolność kredytową, która nie wystarczy na sfinansowanie zakupu wymarzonego domu? Istnieje wiele sposobów na podniesienie zdolności. Jednym z nich jest spłacenie wszystkich zobowiązań, np. kredytów gotówkowych, ofert ratalnych czy chwilówek. Osoba z „czystym kontem” jest dla banku zdecydowanie bardziej wiarygodnym finansowo klientem. Pamiętaj, że nawet otwarte limity na kartach kredytowych lub uruchomiony na koncie osobistym kredyt odnawialny obniża Twoją zdolność, dlatego w miarę możliwości zamknij te oferty.

Innym sposobem na podniesienie kwoty kredytu jest wydłużenie okresu spłaty zobowiązania, np. na 30 lat. Nie każdy klient może jednak otrzymać kredyt hipoteczny na tak długi czas - wszystko zależy od wieku osoby składającej wniosek. Warto też poszukać innych ofert. Różne banki często odmiennie wyliczają zdolność dla jednego klienta. Może się zatem okazać, że inna instytucja zaproponuje Ci wyższy kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny na dom - kalkulator ofert

Żeby uzyskać najkorzystniejszą ofertę, warto porównać ze sobą wiele propozycji, a także wyliczyć ich szczegółowe parametry, np. wysokość raty, RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), prowizję czy obligatoryjne ubezpieczenie kredytu. Można to zrobić korzystając z praktycznych kalkulatorów kredytu hipotecznego, które są dostępne na stronach internetowych banków lub w porównywarkach ofert, np. w serwisie totalmoney.pl.

Artykuł sponsorowany