Główny Inspektor Sanitarny wydał instrukcje dla osób powracających z północnych Włoch. W ostatnich kilku dniach obserwuje się tam rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Chodzi o turystów, którzy byli w tym kraju w ciągu ostatnich 14 dni.

Powodem do niepokoju są takie objawy, jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Mieszkańcy Bielska-Białej i powiatu bielskiego, którzy wrócili z Półwyspu Apenińskiego w ostatnich dwóch tygodniach i mają takie objawy powinni:
*bez zwłoki telefonicznie powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej. Można to zrobić dzwoniąc pod numer: 33/499-29-22. Po godz. 15:00 czynny jest numer alarmowy: 504-022-816. Numery te już są obciążone, stąd prośba o zachowanie spokoju i dzwonienie tylko w uzasadnionych przypadkach,
*lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Najbliższe takie oddziały znajdują się w szpitalach w Cieszynie i Tychach.
 
Jeśli ktoś właśnie wrócił z północnych Włoch i nie ma niepokojących objawów powinien zachować spokój. - Zalecenia są takie, aby przez kolejne 14 dni obserwować się: codziennie mierzyć temperaturę i zwracać uwagę na występowanie objawów grypopodobnych - mówi dyrektor bielskiego Sanepidu dr Jarosław Rutkiewicz. Powinniśmy przy tym normalnie funkcjonować: chodzić do pracy, czy do szkoły. Niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, takich jak częste mycie rąk.

 
W Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej odbyło się dziś pod kierunkiem prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, podczas którego aktualne informacje na temat epidemii koronawirusa przekazał państwowy powiatowy inspektor sanitarny dr Jarosław Rutkiewicz. Były to informacje oparte przede wszystkim o dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dr Jarosław Rutkiewicz zaapelował o racjonalną interpretację różnych medialnych doniesień na temat epidemii oraz o niewpadanie w panikę. Zdaniem lekarza, należy przede wszystkim znać objawy choroby, którą wywołuje koronawirus SARS-CoV-2. Nie każda podwyższona temperatura, suchy kaszel, duszność, zapalenie błon śluzowych nosa, katar czy biegunka - to efekty zakażenia tym właśnie wirusem. Należy jednak zachować czujność, obserwować stan zdrowia swój i swych bliskich, pamiętając szczególnie o zachowaniu higieny osobistej, a przede wszystkim higieny rąk.

Wirus szerzy się drogą kropelkową (wystarczy zachować około 1,5 m odległości od osoby chorej), przenoszony jest też drogą kontaktu. Istotne jest zwłaszcza niedotykanie dłońmi śluzówek, stąd tak zalecane częste mycie rąk. Objawy choroby są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zakażają się wirusem, ale objawy u nich nie występują. Około 80 proc. chorych nie wymaga specjalnego leczenia. Szacuje się, że tylko u około 5 proc. pacjentów choroba ma krytyczny przebieg, a umiera około 2 proc. - są to przeważnie osoby starsze (zagrożenie rośnie z wiekiem) i mające inne schorzenia.
 
bb