Zagrożenie koronawirusem spowodowało, że co najmniej na dwa tygodnie zamknięto szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe w całym kraju, w tym w Bielsku-Białej. Współcześnie dzięki dziennikowi elektronicznemu oraz licznym platformom edukacyjnym można przekazać materiał szkolny bez wychodzenia z domu. Jak w tej sytuacji radzą sobie rodzice i nauczyciele?

Na świecie istnieją miejsca, np. w Afryce czy w Australii, gdzie ze względu na brak możliwości dojazdu do szkoły uczniowie od lat uczą się na odległość. Współcześnie dzięki dziennikowi elektronicznemu oraz licznym platformom edukacyjnym można przekazać materiał szkolny bez wychodzenia z domu. Pojawia się jednak pytanie, czy w okresie kwarantanny uczniowie będą w stanie w swoich domach przyswoić sobie taką ilość wiedzy, jak w szkole?

Przygotowują lekcje zdalnie

Na pewno nie obędzie się bez pomocy rodziców i opiekunów, niezależnie od wieku ucznia. W końcu dzieci są przyzwyczajone do tego, że w domu odrabia się jedynie zadania domowe, a wolny czas spędza na zabawie i rozrywce. Dlatego warto zacząć od ćwiczenia koncentracji uwagi, by nasz domowy uczeń potrafił skupić się na nauce.

- Koncentrację uwagi u dziecka możemy ćwiczyć poprzez proste czynności, np. wspólne uszycie lalki czy pieczenie ciastek. Stworzenie czegoś razem z rodzicami przyniesie wiele radości - tłumaczy Anna, pedagog i nauczyciel wspomagający.

Zgodnie z Kodeksem Pracy, nauczyciele podczas kwarantanny pozostają w gotowości pracy, co oznacza, że oprócz codziennego kontaktu telefonicznego lub mailowego ze szkołą przygotowują swoje lekcje zdalnie i przesyłają je do uczniów i rodziców, a potem sprawdzają opanowany materiał.

Zdjęcia notatek i wykonanych zadań

- Bardzo się cieszę, że już od czwartku nauczyciele poprzez e-dziennik przysyłają materiały i konspekty tematów z różnych przedmiotów. Jest tego bardzo dużo, ale niektóre z nich są realizowane wirtualnie, więc moja córka z ciekawością sama wykonuje zadane do nich ćwiczenia - mówi mama uczennicy klasy czwartej w Szkole Podstawowej nr 2 w Bielsku-Białej.

Pozostaje jednak pytanie, czy wszyscy uczniowie z chęcią realizują zadany przez nauczyciela materiał?

- Byłam zaskoczona, bo w czasie mojej cotygodniowej lekcji w czwartek uczniowie zwrócili się do mnie na czacie z pytaniami o realizację planowanego materiału. W ten sposób przeprowadziłam lekcję, a oni wysłali mi zdjęcia swoich notatek i wykonanych zadań w zeszycie. Okazuje się więc, że samym licealistom również zależy na tym, żeby nie było zaległości - podkreśla Agnieszka, nauczycielka języka polskiego w jednym z bielskich liceów.

Rodzice pilnują dzwonków

Edukacja na odległość nie przyniesie odpowiedniego rezultatu bez zaangażowania całej rodziny. - Niestety, kwarantanna wymaga od osoby, która pozostaje z dzieckiem, bycia nauczycielem, woźnym i stołówką. Warto stworzyć codzienny rytuał, który pomoże dać sobie z tym radę. Nasze dziecko, jeżeli jest powyżej pierwszej klasy, naprawdę będzie potrafiło samo pracować z podręcznikiem czy materiałem edukacyjnym online. My powinniśmy jedynie starać się sprawdzać, czy wykonało wszystkie zlecone przez nauczyciela zadania i czy w czasie nauki coś nie rozprasza jego uwagi - przekonuje Alicja, nauczycielka i mama dwójki dzieci.

Aby dziecko poczuło, że kwarantanna to nie ferie, zamiast dawać mu od rana smartfona, zaplanujmy, że np. uczy się do godz. 12.00 po 45 minut z przerwami, jak w szkole, a potem będzie czas na zabawę. Jeśli dziecko zostaje samo w domu, warto po powrocie z pracy sprawdzać, ile materiału udało mu się zrealizować. Można też np. w telefonie ustawić alarm, który będzie przypominał o rozpoczęciu i zakończeniu lekcji.

Nie możemy także zapominać o ruchu, bo to wzmacnia odporność. Pediatrzy zalecają obecnie spokojne spacery z dziećmi w odludnych miejscach, np. w lesie. Należy jednak unikać placów zabaw.

Podczas kwarantanny warto śledzić program telewizyjny oraz nowe i kanały internetowe, bo w sieci planowane są lekcje na żywo dla uczniów w różnym wieku, a także programy edukacyjne i ekranizacje lektur szkolnych. Np. na bezpłatne zajęcia z języka polskiego i matematyki przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty 2019/2020, prowadzone online na platformie webinarowej, zaprasza uczniów klas ósmych LO "Edukacja" w Bielsku-Białej.

Agnieszka Pollak-Olszowska