Montaż bramy roletowej, a także innego typu drzwi garażowych wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Bramy roletowe, bramy segmentowe - co decyduje o ich działaniu?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi garażowych, co wpływa na bogactwo wyboru dla klientów. Każdy z typów sprawdza się w innych warunkach i ma inne zarówno zalety, jak i wady. Bramy roletowe świetnie spełniają swoją funkcję w garażach o krótkim podjeździe i z niewielką przestrzenią, a w przypadku bram segmentowych wiele zależy od wybranego podtypu, dostępne są bowiem warianty górne i boczne. W ten sposób można wymieniać mocne i słabe strony naprawdę długo, często jednak zapomina się o innym czynniku. Otóż rzeczywista funkcjonalność i walory użytkowe bram garażowych w dużej mierze zależą od jakości wykonanego montażu.

Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie, czy bramę garażową można montować samodzielnie. To jedna z najczęstszych wątpliwości, które pojawiają się w tej sytuacji. Otóż przynajmniej w teorii - owszem, zwykle jednak wiąże się to z wieloma problemami i utrudnieniami. Drzwi garażowe segmentowe znacznie łatwiej zainstalować samodzielnie niż ma to miejsce np. przy bramach roletowych. Zazwyczaj na samodzielny montaż decydują się osoby, które chcą nieco zaoszczędzić, gdyż tego rodzaju procedura może kosztować nawet około 1 tys. zł. Z drugiej strony montaż wykonany przez profesjonalną firmę to gwarancja prawidłowej instalacji elementu, czyli poprawnego działania. W niektórych przypadkach może to mieć nawet wpływ na finalną gwarancję ze strony producenta drzwi garażowych.

Co trzeba wiedzieć przed montażem bramy garażowej?

Nim rozpoczną się właściwe prace zmierzające do instalacji nowej bramy garażowej, bardzo istotne jest skontrolowanie i przygotowanie kilku elementów. Koniecznie należy sprawdzić, czy dotarły wszystkie części, często bowiem osobno zapakowane mogą być panele, prowadnice i inne drobne artykuły. Do problemów w tym miejscu dochodzi bardzo rzadko, warto jednak mieć to na uwadze. Na etapie przygotowań nie można również zapomnieć o właściwym ociepleniu wnętrza ościeża bramy, wymiarach otworów montażowych oraz świetle ściany, czyli szerokości między węgarkami i ścianą oraz wysokości między nadprożem i sufitem. Wszystko musi być precyzyjnie i dokładnie dopasowane.

Do prac montażowych drzwi garażowych należy przystąpić w momencie, gdy budynek nie stwarza już żadnych zagrożeń dla instalacji i użytkowania bramy. Sufit i ściany powinny być otynkowane, posadzka nie musi być wykończona, ale należy określić jej finalną wysokość. Pozwoli to na uniknięcie powstania wolnej przestrzeni między skrzydłem bramy i podłogą. Przy montażu bramy uchylnej wcześniejsze kładzenie posadzki jest nawet niezalecane. Nie bez znaczenia będzie również wentylacja wnętrza. Właściwie wykonanie tego systemu zabezpiecza przed osadzaniem się wilgoci, a także nadmiarem kurzu i pyłów. Ostatnim kluczowym elementem jest doprowadzenie zasilania do napędu bramy, aby umożliwić jej działanie.

Montaż bramy - dopasuj do typu muru

Bardzo istotną sprawą w kontekście montażu bramy jest termoizolacja. Obecnie stosowane bramy automatyczne, jak choćby bramy roletowe czy segmentowe, mają własne właściwości cieplne, które zapobiegają obniżeniu temperatury we wnętrzu garażu. Duże znaczenie dla tego parametru ma też sposób i miejsce osadzenia bramy w murze, co z kolei zależy od typu bramy oraz konstrukcji ściany. Bramy dwuskrzydłowe i uchylne montuje się w świetle otworu, natomiast bramy roletowe oraz segmentowe we wnętrzu garażu. To jednak wciąż nie wszystko, o czym należy pamiętać. Przy ścianach jednowarstwowych ościeżnica bramy musi znajdować się w połowie grubości ściany, natomiast przy ścianach dwuwarstwowych - jak najbliżej ocieplenia. Przy murach trójwarstwowych instalacja ościeżnicy powinna mieścić się w płaszczyźnie ocieplenia.

Kluczowe w kontekście prawidłowego montażu są też trwałe elementy mocujące - wykorzystanie nieodpowiednich artykułów może prowadzić do awarii lub błędnego działania. Najczęściej do instalacji stosuje się kotwy dopasowane do materiału wykonania ściany, aby zostały właściwie osadzone. Kotwy metalowe i kołki nylonowe ze śrubami są niezbędne dla murów twardych i ciężkich, np. z cegły ceramicznej pełnej, natomiast przy ścianach z betonu komórkowego czy silikatów wystarczające okazują się podłużne kołki z dopasowaną średnicą kotwy lub kołka. Przy montażu sufitowym stosowane są dyble oraz kotwy skrzydełkowe.

Jak zatem widać, podczas instalacji bramy garażowej należy pamiętać o wielu istotnych elementach i drobiazgach. Przy samodzielnym montażu łatwo o błąd, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zaufanie profesjonalnej ekipie. Trzeba pamiętać również, aby po zakończeniu prac sprawdzić prawidłowe działanie bramy garażowej. Stosując się do wszystkich przedstawionych porad, już wkrótce twój garaż wzbogaci się o nowe, funkcjonalne drzwi.

Artykuł sponsorowany