Od północy w Polsce zacznie obowiązywać zakaz zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny. Ograniczenia dotyczą również pogrzebów i ślubów, w których będzie mogło uczestniczyć do pięciu osób. Ocena przestrzegania nowych zasad przez obywateli należeć będzie do policji, która może ukarać mandatem do 5 tys. zł.

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. Od północny w Polsce wprowadzone zostanie ograniczenia zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu. Ograniczenie dotyczy nabożeństw kościelnych (mszy, pogrzebów czy ślubów), w których będzie mogło uczestniczyć co najwyżej pięć osób (nie wlicza się m.in. kapłanów i pracowników zakładów pogrzebowych)

ograniczenia dotyczą także komunikacji publicznej. Od północy dopuszczalna liczba pasażerów w autobusach, tramwajach czy pociągach to ilość miejsc siedzących w pojeździe podzielona przez dwa. Obywatele mają ograniczone możliwości wychodzenia z domu. Dopuszczalne będzie wychodzenie do pracy, sklepu i apteki, lekarza czy wyprowadzenie psa lub wyjście na spacer.

Nowe ograniczenia będą obowiązywać do 11 kwietnia. Oceny zgodności zachowania z zasadami należy do policji, która za ich złamanie będzie mogła ukarać mandatem do 5 tys. zł.

bak