W związku z pandemią koronawirusa radni klubu Niezależni.BB zwrócili się do prezydenta Jarosława Klimaszewskiego z wnioskiem o zakup aparatury do wykonywania testów na obecność COVID-19 dla placówek służby zdrowia w Bielsku-Białej.

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce wykonano dotąd tylko ponad 13 tys. testów na obecność COVID-19 (na dzień 20 marca). - Zwiększenie liczby dostępnych testów mogłoby wpłynąć na częściowe obniżenie wzrastającej liczby zgonów, które czekają nas w najbliższych tygodniach. Dlatego część samorządów na własną rękę finansuje zakup potrzebnej aparatury - piszą radni w interpelacji podpisanej przez szefową klubu Małgorzatę Zarębską.

Radni Niezależnych.BB zwrócili się do prezydenta Bielska-Białej z wnioskiem o zakup aparatury do wykonywania testów dla placówek służby zdrowia w naszym mieście. Za przykład podobnych działań podają prezydenta Poznania, który zadecydował o zakupie za 100 tys. zł sprzętu do wykonywania szybkich testów na koronawirusa dla laboratorium miejscowego szpitala miejskiego.

Według danych Lothara Wielera, prezesa Instytutu Roberta Kocha, niemieckie laboratoria wykonują ok. 160 tys. testów tygodniowo. Jest to jedna z przyczyn relatywnie niskiej śmiertelności z powodu koronawirusa, mimo wysokiej zachorowalności - argumentują radni z klubu Niezależni.BB. Zgodnie z przepisami, prezydent ma 14 dni na odpowiedź na interpelację.

bb