Do tej pory w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach przebadano ok. 3,5 tys. próbek pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2. Laboratorium od trzech tygodni pracuje przez całą na dobę. Od dziś badania wykonywane są również w Gliwicach.

- Sam proces przygotowania do badania jest niezwykle czasochłonny i wymaga niezwykłej pieczołowitości. Laboranci, którzy zostali specjalnie przeszkoleni, muszą się przebrać w odpowiednie kombinezony, maski, przygotować ręcznie do dalszej diagnostyki próbki przed włożeniem ich do urządzenia. Cały proces badania trwa pięć godzin - mówi wojewódzki inspektor sanitarny Urszula Mendera-Bożek.

Do urządzenia, które bada próbki pod kątem genetycznym wchodzi jednocześnie ok. 90 probówek z materiałem biologicznym. Dziś ruszyły badania pod kątem koronawirusa w laboratorium Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. - Nie trzeba przekonywać nikogo, iż jest to renomowana, jedna z najlepszych instytucji badawczych w naszym kraju, która wspomoże nas w badaniach. Skróci się czas oczekiwania na wyniki - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Instytut przeprowadził już 30 pierwszych badań molekularnych pod kątem obecności koronawirusa. Docelowo laboratorium będzie wykonywało badania dla czterech śląskich szpitali: w Raciborzu, Tychach, Chorzowie i Cieszynie. Na początek będzie to ok. 70-80 badań na dobę.

bak