Po przerwie Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wznowił wykonywanie badań ambulatoryjnych: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a także USG oraz USG-Doppler. Pacjenci umawiani są na konkretne godziny, aby uniknąć tłoku pracowniami. Szpital wznowił też pracę zakładu rehabilitacji.

Przy wejściu do szpitala obowiązuje pomiar temperatury oraz dezynfekcja rąk. Na badania pacjenci powinni zgłaszać się pojedynczo, bez osób towarzyszących (chyba, że stan ich zdrowia wymaga pomocy kogoś bliskiego). Każdy musi mieć ubraną maseczkę. W przypadku jakiejkolwiek infekcji pacjenci proszeni są o informację telefoniczną.

Jak zapewnia Anna Szafrańska, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, Zakład Diagnostyki Obrazowej, działa z uwzględnieniem procedur, które mają zapobiec zakażeniu SARS - CoV-2 zarówno wśród osób z zewnątrz, jak personelu placówki. Personel medyczny wykonujący badania ubrany jest w odzież ochronną: maski gogle, lub przyłbice oraz fartuchy i rękawiczki. Po każdym badaniu następuje dezynfekcja sprzętu i pracowni.

Szpital wznowił też pracę zakładu rehabilitacji. Pacjentom skierowanym na rehabilitację indywidualnie wyznaczane są godziny zabiegów. W celu minimalizowania kontaktu z innymi odległość między osobami przebywającymi w jednym pomieszczeniu musi wynosić minimum dwa metry. Zabiegi wykonywane są w systemie jeden pacjent na jednego fizjoterapeutę. Przed wejściem do gabinetu i po jego opuszczeniu konieczna jest dezynfekcja rąk. W obecnej sytuacji epidemiologicznej przeprowadzane są zabiegi fizykoterapii oraz kinezyterapii, w tym elektrolecznictwa, laseroterapii, magnetoterapii, a także leczenie ultradźwiękami oraz światłolecznictwa.

Z uwagi na zagrożenie SARS -CoV-2 osoby ze skierowaniami nie mogą korzystać m.in. z kąpieli w basenie, leczenia błotem mineralnym (fango), masaży, a także innych zabiegów, które wymagają bezpośredniego kontaktu fizjoterapeuty z pacjentem. Nie ma również ćwiczeń zbiorowych oraz jazdy na rowerach stacjonarnych dla grup osób, które cierpią na problemy kardiologiczne.

Każdy pacjent musi wypełnić ankietę z krótkim wywiadem epidemiologicznym, aby odpowiedzieć m.in. na pytania: czy w ciągu ostatnich 14 dni przebywał za granicą, czy występują u niego objawy infekcji - duszność, gorączka, kaszel, katar wysypka, bóle mięśni, utrata węchu i smaku, a także czy osoba z rodziny jest objęta kwarantanną. Ankieta nie ma na celu wywołania u pacjentów strachu przed planowanym postępowaniem, a jest jedynie informacją o zwiększonym ryzyku narażenia na czynniki chorobotwórcze w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Ankieta dostępna jest na stronie Szpitala Wojewódzkiego https://www.hospital.com.pl/. Pacjenci przed przyjściem na badanie mogą ją  wydrukować i wypełnić.

bb