Dziś podpisana zostanie umowa na wybudowanie jednego z trzech odcinków drogi ekspresowej S1 z Oświęcimia do Dankowic. Wykonawcą ponad 15-kilometrowego odcinka zostało konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe i spółka Porr. W przyszłym miesiącu planowane jest podpisanie kontraktu z wykonawcą bielskiego odcinka drogi od węzła Suchy Potok do Dankowic.

Wykonawcy za kwotę ponad 989 mln wybudują m.in. ponad 15-kilometrów odcinek drogi ekspresowej z Oświęcimia do Dankowic. - To jeden z trzech ostatnich elementów inwestycji w S1 w naszym subregionie, czyli od granicy w Zwardoniu do Mysłowic. W czerwcu zostaną podpisane jeszcze dwie umowy. Pierwsza na odcinek Kosztowy II-Oświęcim i druga Dankowice-Suchy Potok. Ze złożonych  pod koniec maja ofert powinny zostać wyłonione najkorzystniejsze - tłumaczy Grzegorz Puda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Budowa realizowana będzie w formule „projektuj i buduj”, co oznacza, że w ramach zadania w pierwszej kolejności zostanie ona zaprojektowana, a następnie w oparciu o wykonany i zatwierdzony projekt wybudowana wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych decyzji pozwalających na użytkowanie tej trasy. Wykonawca zbuduje m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), trzy węzły drogowe (Oświęcim, Wola, Brzeszcze), a także inne drogi towarzyszące i obsługujące tereny przyległe.

S1 na odcinku od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej przebiegać będzie po nowym śladzie. - Droga pozwoli również na przejęcie znacznej części ruchu obciążającego obecnie drogi północ-południe. Usprawni to komunikację z aglomeracją śląską oraz przejazd tranzytowy przez nasz region. Ponadto z ruchu tranzytowego odciążone zostaną miejscowości zlokalizowane wzdłuż drogi krajowej nr 1 na odcinku między Tychami a Bielskiem-Białą, przez które, z powodu licznych skrzyżowań, ruch jest obecnie znacznie utrudniony - mówi Grzegorz Puda..

bak

www.gddkia.gov.pl