Raporty BIK i KRD są przykrym świadectwem olbrzymiego zadłużenia Polaków. Zadłużonych jest ponad 2,83 mln osób na łączną kwotę ok. 78,7 mld zł. W tym aż 1,4 miliarda to zadłużenie wynikające z nieopłaconych rachunków za media i czynsz. Zjawisko długów nie jest zatem czymś marginalnym. Wiele osób zmaga się z przykrymi konsekwencjami zadłużenia, tracąc nadzieję na wyjście z długów i normalne życie. Z długów można jednak wyjść. Jak to zrobić?

Analiza swojej sytuacji i dopasowanie rozwiązania

Najważniejszą rzeczą, którą powinien wykonać każdy zadłużony jest dokładna analiza swojej sytuacji. Długi są bowiem różne. A to komu jesteśmy winni pieniądze ma olbrzymie znaczenie. Niektóre długi mogą być bowiem windykowane z urzędu, np. długi alimentacyjne. Znaczenie ma zatem to, czy jesteśmy winni pieniądze instytucji państwowej, firmie czy bankowi oraz to, ile jesteśmy winni. Od tego zależy np. ile czasu potrzeba na przedawnienie długu.

Znaczenie ma również to, na jakim etapie znajduje się windykacja zadłużenia. Chodzi tutaj głównie o to, czy postępowanie windykacyjne prowadzone jest przez firmę windykacyjną, czy sprawa znalazła już niestety swój finał w sądzie i jesteśmy na etapie egzekucji komorniczej. Jest to ważne ze względu na inne sposoby postępowania i rozwiązywania problemów zadłużeniowych w przypadku windykacji prowadzonej przez firmy windykacyjne, a inne w przypadku egzekucji komorniczej.

Spłata zadłużenia - jak to zrobić?

Analiza swojej sytuacji jest niezbędna nie tylko do stworzenia planu spłaty zadłużenia, ale także do wybrania sposobu, w jaki tej spłaty możemy dokonać. Wielu dłużników nie zdaje sobie sprawy, że z wierzycielem można się po prostu dogadać. Zarówno instytucje publiczne, jak i pozostali wierzyciele mogą nie tylko ułatwić spłatę zadłużenia poprzez rozłożenie jej na dogodne raty, ale również częściowo umorzyć dług. Zdarza się nawet, zwłaszcza w przypadku instytucji państwowych, że zadłużenie umarzane jest w całości.

Jednak tak się nie stanie, jeżeli nie podejmiemy prób negocjacji i nie wykażemy chęci współpracy. Najczęściej największym problemem w oddłużaniu jest sam dłużnik, który unika wierzyciela. W ten sposób dług rośnie, a razem z nim rosną problemy dłużnika. Spłata zadłużenia nie musi wcale oznaczać, że komornik zabierze nam wszystkie pieniądze. Można negocjować spłatę długów, trzeba jednak starać się nie dopuścić do skierowania sprawy do sądu. I zawsze w kwestii spłaty należy rozmawiać bezpośrednio z wierzycielem.

Profesjonalna pomoc dla zadłużonych

Dzisiaj dłużnicy dysponują coraz szerszym zakresem wiedzy o tym, jak skutecznie wyjść z długów. Na stronie https://mamdlugi.pl/pomoc-zadluzonym/ znajdziemy zarówno szereg bardzo przydatnych porad dotyczących skutecznego wychodzenia z długów, jak i wsparcie profesjonalnych prawników i doradców. Mogą oni stworzyć indywidualny plan wychodzenia z zadłużenia oraz wspierać dłużnika w wykonywaniu szeregu czynności prawnych związanych z oddłużaniem i postępowaniem windykacyjnym lub sądowym.

Skorzystanie z tego typu pomocy prawnej nie jest drogie, ale może odmienić życie dłużnika, prowadząc go w przyszłość pozbawioną długów i związanych z tym problemów oraz stresów. Natomiast wiedza, dostępna całkowicie za darmo na portalu Mam długi, jest bezcenna i bardzo pomocna.

Artykuł sponsorowany