Konwent Powiatów Województwa Śląskiego zwrócił się do ministra edukacji narodowej o wyznaczenie drugiego terminu dodatkowego egzaminu maturalnego w sierpniu 2020. Starostowie śląskich powiatów poprosili też wojewodę śląskiego o przebadanie w kierunku SARS-CoV-2 nauczycieli, pracowników szkół i maturzystów.

Przeprowadzenie matur w czasie trudnej sytuacji epidemicznej w województwie śląskim było głównym tematem wczorajszego Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. Gościem wideokonferencji była Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty. Na pytania samorządowców dotyczące przeprowadzenia matur w czasie pandemii koronawirusa odpowiadali też przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

- W każdej szkole ma zostać przygotowana izolatka dla osób, u których stwierdzone zostaną objawy choroby. Nie wiemy, kto i w jaki sposób miałby o tym decydować. Podwyższona temperatura może być przecież efektem stresu i emocji związanych z egzaminem - mówi Dorota Nikiel z zarządu powiatu bielskiego.

Propozycja konwentu w sprawie wyznaczenia drugiego terminu dodatkowego egzaminu maturalnego wynika z obecnej sytuacji epidemicznej w województwie i rosnącym lawinowo wskaźnikiem osób zakażonych, wśród których najczęściej są górnicy i członkowie ich rodzin. Tylko w powiecie pszczyńskim na kwarantannie przebywa obecnie około tysiąca mieszkańców. - Jeśli ktoś nie przystąpi do egzaminu w czerwcu, a potem w terminie lipcowym, straci cały rok. Nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji - podkreśla przewodniczący konwentu Andrzej Płonka, starosta bielski.

W związku z sytuacją epidemiczną w naszym województwie konwent zwrócił się także do wojewody śląskiego o sfinansowanie testów w kierunku koronawirusa dla nauczycieli i maturzystów. Egzamin maturalny rozpocznie się w tym roku 8 czerwca i odbędzie się tylko w formie pisemnej. Wyznaczony termin dodatkowy to 8-14 lipca.

bb