W związku z pandemią Covid-19, na bielskim Rynku nie będzie koncertu z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. W 25. rocznicę wizyty Papieża Polaka w Bielsku-Białej władze miasta przygotowały niespodziankę dla mieszkańców w postaci koncertu online. Nagranie zarejestrowane kilka dni temu w BCK będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek.

W dniu 18 maja minęła setna rocznica urodzin Jana Pawła II, a 22 maja będziemy obchodzić 25. rocznicę wizyty Karola Wojtyły w Bielsku-Białej. Jak podkreśla Jerzy Pieszka, dyrektor Bielskiego Centrum Kultury, są to daty ważne dla bielszczan. Koncert poświęcony pamięci Papieża Polaka nie mógł w związku z pandemią odbyć się w trybie tradycyjnym, dlatego zostanie przeprowadzony online. BCK podjęło się takiego przedsięwzięcia po raz pierwszy, w dodatku zgodnie z wymogami sanitarnymi.

- Przez nową sytuację chcemy uczcić rocznicę i wyjątkowe wydarzenia, ale też zależy nam,, aby pomóc artystom i pokazać nowe życie kulturalne w nowej formie - podkreśla dyrektor Jerzy Pieszka. - Mamy nadzieję, że w przyszłości wrócimy do koncertów w trybie tradycyjnym, jednak dopóki to się nie stanie będziemy się starali częściej w taki sposób uprzyjemniać życie mieszkańcom Bielska-Białej.

Rozmowa z Jarosławem Klimaszewskim, prezydentem Bielska-Białej, który poleca koncert „Nadzieja zawieść nie może”.

Skąd pomysł na zrealizowanie koncertu online na scenie BCK? Kto był głównym inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia?

- Już kilka miesięcy temu radni z klubu „Wspólnie dla Bielska-Białej” wystąpili z inicjatywą, by zorganizować w maju na Rynku koncert upamiętniający setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Realizację tych planów uniemożliwiła nam jednak epidemia koronawirusa. Niezależnie od inicjatywy radnych tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii podjąłem rozmowy z bielskim muzykiem Januszem Kohutem na temat zorganizowania koncertu z okazji przypadającej również w maju 25. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Bielsku-Białej. Ostatecznie wspólnie z artystą postanowiliśmy, że ze względu na sytuację epidemiologiczną koncert odbędzie się w wersji online i będzie upamiętniał obydwie majowe rocznice.

Jaki repertuar i jakich artystów usłyszymy podczas koncertu online?

- Na koncert, który zatytułowaliśmy „Nadzieja zawieść nie może” złożą się fragmenty oratoriów autorstwa Janusza Kohuta: „Droga Nadziei”, „Gość Oczekiwany” i „Święty Piotr”, a także kilka fragmentów jego kantaty „Niepodległość”. Nie zabraknie oczywiście ulubionych pieśni Jana Pawła II, takich jak „Barka” czy „Abba Ojcze”. Podczas koncertu Januszowi Kohutowi będą towarzyszyć znakomita wokalistka Ewa Uryga oraz wiolonczelistka Urszula Mizia.

Gdzie bielszczanie zobaczą ten koncert?

- Będzie go można zobaczyć m.in. za pośrednictwem strony internetowej BCK w piątek, 22 maja o godz. 18:00.

xxx

Utwory, które pojawią się repertuarze były wielokrotnie wykonywane w wielu miastach w kraju, jak i za granicą, w tym na Placu Św. Piotra w Rzymie w ramach Narodowej Pielgrzymki w 2000 roku, w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce w 2002 oraz w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, gdzie został uznany wydarzeniem artystycznym 2003.

Jak dowiedział się portal, koncert „Nadzieja zawieść nie może” będzie jutro dostępny (godz. 18.00) na stronie internetowej Bielskiego Centrum Kultury, w profilu BCK na Facebooku oraz prawdopodobnie na stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Małgorzata Irena Skórska

Foto: archiwum. Zbiory Jacka Kachela

Bielsko-Biała, 22 maja 1995