Będzie więcej pieniędzy na samorządowy program zbierania deszczówki. Interpelację w tej sprawie złożyli radni Roman Matyja, Maksymilian Pryga i Karol Markowski. W odpowiedzi usłyszeli deklarację, że program ochrony środowiska będzie kontynuowany w kolejnych latach z pulą środków 2 mln zł rocznie.

W kwietniu Urząd Miejski uruchomił program „Bielsko-Biała łapie deszcz”, który zachęca do efektywnego gospodarowania wodą opadową na terenie swojej posesji, czyli np. do zastosowania naziemnego zbiornika na deszczówkę czy budowy lub przebudowy zbiornika podziemnego. Bielszczanie tłumnie odpowiedzieli na tę inicjatywę. Środki na dofinansowanie zbiorników szybko się kończą i już teraz funkcjonuje tzw. lista rezerwowa - pisaliśmy w artykule Wszyscy chcą łapać deszczówkę. Ratusz zasypany wnioskami o dotacje.

Interpelację z wnioskiem o zwiększenie puli środków w ramach programu złożyli radni Roman Matyja, Maksymilian Pryga i Karol Markowski. W odpowiedzi wiceprezydent Adam Ruśniak poinformował, że prezydent Jarosław Klimaszewski podjął decyzję o zwiększeniu środków na ten cel do kwoty 2 mln zł w 2020 roku i kontynuowaniu programu w kolejnych latach z finansowaniem w wysokości 2 mln zł rocznie.

Wszystko dlatego, że zainteresowanie programem jest ogromne, a liczba złożonych wniosków przekroczyła już 1 tys. Wnioski można składać do 31 lipca 2020. Można ubiegać się o dofinansowanie budowy zbiornika retencyjnego: zbiornika naziemnego o pojemności nie mniejszej niż 300 litrów (dotacja do poniesionych kosztów nie więcej niż 1 tys. zł) lub zbiornika podziemnego o pojemności nie mniejszej niż 1 tys. litrów (dotacja do poniesionych kosztów do 3 tys. zł).

bak

Foto: Łowcy Burz Podbeskidzie