Ogrodzenie posesji czy terenu firmowego nie musi być drogie. Bardzo dobrym rozwiązaniem stanowiącym połączenie wysokiej jakości i przystępnej ceny jest ogrodzenie panelowe. Jak wybrać odpowiednie elementy i system?

Ogrodzenia panelowe to system polegający na złożeniu kilku elementów ogrodzenia. Słupki, panele i odpowiednia podmurówka w zupełności wystarczą, aby zainstalować nawet samodzielnie całe ogrodzenie. Przy odpowiednim nakładzie pracy i niewielkiej działce ogrodzenie można montować najwyżej kilka godzin. Poza walorami szybkiego montażu ogrodzenie panelowe oferuje nienaganną estetykę i niskie koszty wykonania względem alternatywnych systemów ogrodzeniowych.

Jakość płotu również prezentuje wysoki poziom. W większości wypadków ogrodzenia panelowe są wykonane ze stali (ażurowa konstrukcja z prętów stalowych). Jest to stal ocynkowana, zabezpieczona przed korozją i czynnikami atmosferycznymi. Skoro już wiemy, czym są opisane ogrodzenia, to trzeba sobie odpowiedzieć na inne pytanie.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem ogrodzenia panelowego?

Wybór ogrodzenia panelowego to kwestia indywidualna. Zanim jednak dokonamy odpowiedniego wyboru technicznego (rodzaj prętów, grubość), należy zweryfikować inne informacje. Sprawdzić trzeba, na co pozwala plan zagospodarowania przestrzennego. Mowa jest o wytycznych co do wysokości i wyglądu płotu.

Następnie warto przemyśleć funkcję ogrodzenia panelowego. Wszystko zależy od tego, czy ogrodzenie ma wyłącznie odgradzać teren od strefy publicznej, czy może także współgrać z architekturą domu, czy budynku, np. stadionu, ratusza czy kościoła.

Jak wybrać ogrodzenia panelowe?

Kiedy dokonaliśmy weryfikacji planu zagospodarowania przestrzennego i wiemy, jaką funkcję spełni ogrodzenie panelowe, należy wybrać materiał. Ogrodzenia panelowe z drewna są lżejsze, ale za to trudniejsze w eksploatacji. Wymagają stałej i pieczołowitej konserwacji, gdyż drewno jest delikatnym materiałem średnio znoszącym zmagania ze zmiennym, polskim klimatem. Betonowe płoty panelowe są twarde, ale za to bardzo ciężkie. To materiał toporny aranżacyjnie.

Ogrodzenia panelowe ze stali rozwiązują wiele powyższych problemów. Są tanie, szybkie w montażu, a do tego stosunkowo lekkie i bardzo wytrzymałe. Po wyborze materiału stalowego warto poradzić się producenta ogrodzeń, sprzedawcy, dystrybutora, jaka grubość drutu będzie nam potrzebna, w jakiej formie powinny być panele ogrodzeniowe (2D czy 3D).

Na co jeszcze zwrócić uwagę zanim dokonamy montażu paneli ogrodzeniowych?

Przede wszystkim sprawdzamy, czy w miejscu montażu ogrodzenia nie przebiegają żadne media typu prąd, gaz, kanalizacja wodna. Naruszenie ich konstrukcji może być trudne technicznie, a do tego może wymagać pozwoleń np. energetycznych. Aby uniknąć tych problemów, wystarczy sprawdzić, gdzie przebiegają rury kanalizacyjne czy przyłącze gazu.

Kolejnym czynnikiem jest oszacowanie ilości ogrodzenia względem granicy działki. Złe szacunki mogą spowodować, że zamówimy za dużo lub za mało paneli ogrodzeniowych. Dokładne wyliczenie umożliwi nam skorzystanie z usług geodety. Do tego należy pamiętać, że ogrodzenie powyżej 2,2 m wysokości należy zgłosić w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.

Wybierając ogrodzenia panelowe, sprawdźmy granice działki, plan zagospodarowania przestrzennego, a potem skupmy się na doborze materiału czy wzornictwie.

Artykuł sponsorowany