Tylko do 30 czerwca potrwa konkurs na zagospodarowanie przestrzenne Ronda Bielskiego Jazzu. Równocześnie z projektem zagospodarowania ronda trwają pracę nad obszerną, dwujęzyczną publikacją „Bielsko-Biała Roundabout Jazz”.

Znana bielska lekarka, kardiolog, a obecnie senator Agnieszka Gorgoń-Komor poddała pomysł, aby jedno z rond usytuowanych przy Galerii Sfera nazwane zostało Rondem Bielskiego Jazzu. Bielscy radni, popierani przez prezydenta Jarosława Klimaszewski usankcjonowali tę ciekawą inicjatywę. Rondo u zbiegu ul. Wałowej, Gazowniczej i Grażyńskiego w Bielsku-Białej czeka jeszcze na zagospodarowanie.

Konkurs na zagospodarowanie ronda 

Jerzy Batycki, dyrektor Bielskiej Zadymki Jazzowej razem z Agnieszką Gorgoń-Komor i prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim podczas ostatniej Zadymki ogłosili konkurs na pomysł zagospodarowania przestrzennego ronda. Miasto zobowiązało się do sfinansowania realizacji wybranej koncepcji, a nazwisko pomysłodawcy zwycięskiego projektu zostanie uwiecznione na tablicy pamiątkowej.

Konkurs trwa jeszcze tylko kilka dni, do 30 czerwca. Do tego dnia można zgłaszać swoje pomysły, projekty lub koncepcje, bezpośrednio w Cafe Zadymka, mieszczącej się w Galerii SFERA 1 na pierwszym piętrze lub na adres email: zadymka.jazzowa@gmail.com.  Kontakt z organizatorami pod nr tel. 662 462 722.

Publikacja o historii bielskiego jazu

Jednocześnie z projektem zagospodarowania ronda ruszyły prace nad obszerną, dwujęzyczną publikacją „Bielsko-Biała Roundabout Jazz”, która w zamyśle pomysłodawcy ma być kompendium wiedzy o historii bielskiego jazzu. Będzie to zarówno klasyczne wydawnictwo książkowe, jak i internetowa strona oraz kanał na Youtubie, na którym zamieszczane będą wywiady z twórcami i animatorami bielskiego jazzu. Już powstał pierwszy podcast wideo z udziałem profesora Andrzeja Zubka.

Każdy bohater wywiadu wskazywać będzie kolejną osobę, z którą jego zdaniem, autorzy powinni rozmawiać. Coś na zasadzie modnych obecnie challenge’ów. Będzie więc zamknięta całość w postaci książki i ciągle uzupełniana strona internetowa, która ma stać się swoistym katalogiem wszystkich wydarzeń jazzowych, które miały miejsce w Bielsku-Białej od czasów przedwojennych. Podcasty będą kręcone w Cafe Zadymka.

1 marca 2021 nastąpi wielki finał akcji. Na rozpoczęcie 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej odbędzie się uroczyste otwarcie nowej aranżacji Ronda Bielskiego Jazzu i podwójna premiera: publikacji „Bielsko-Biała Roundabout Jazz” oraz płyt winylowych z historycznymi i współczesnymi nagraniami bielskich muzyków. To oni zaprezentują się podczas koncertu inauguracyjnego przyszłoroczną Zadymkę. Jerzy Batycki już zapowiada kolejne kroki, które mają ocalić od zapomnienia niezwykle ciekawą historię jazzu w Bielsku-Białej.

Agnieszka Ściera-Pytel