Warsztat blacharsko-lakierniczy z myjnią samochodową, biuro rachunkowe, zakład poligraficzny, a nawet sklep spożywczo-drobiarski gotowe są do zrealizowania bonu turystycznego w Bielsku-Białej i najbliższej okolicy. Od kilku dni rodziny posiadające co najmniej jedno niepełnoletnie dziecko mogą aktywować bon na usługi turystyczne. Wyszukiwarka podmiotów honorujących tę formę płatności może wprowadzać w błąd i z pewnością wymaga poprawy.

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Pomoc wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jak wylicza ZUS, z programu skorzysta łącznie ok. 6 mln dzieci.

Kod do aktywacji bonu

Za pomocą bonu turystycznego będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę lub organizacje pożytku publicznego na terenie Polski. Bon ma formę elektronicznego kodu, ważnego do marca 2022. Aby go aktywować, konieczne jest zarejestrowanie się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak do 500+.

System pozwala na szybką i bezproblemową rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Przesłany na adres e-mailowy kod trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Gdzie można zrealizować bon turystyczny w Bielsku-Białej? Lista firm znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej - TUTAJ. Po podaniu nazwy miejscowości pojawia się lista podmiotów wraz z adresami, które honorują nową formę płatności. W naszym mieście są to m.in. miejska spółka ZIAD zarządzająca m.in. hotelem Dębowiec czy kolejką gondolową na Szyndzielnię.

Sklep mięsny i biuro rachunkowe

Ale rejestr podmiotów nie jest, delikatnie mówiąc, doskonały. W Bielsku-Białej obok hoteli i pensjonatów honorujących bon znaleźliśmy również firmę świadczącą usługi blacharsko-lakiernicze wraz z myjnią samochodową, zakład poligraficzny, a także biuro rachunkowe. Po wpisaniu do wyszukiwarki oddalonego o ok. 40 km Zatoru wyskakuje oferta… sklepu spożywczo-drobiarskiego.

Najprawdopodobniej nie jest to błąd, gdyż po prostu przedsiębiorcy zgodnie z prawem w jednej firmie prowadzą działalność wielobranżową. Problem w tym, że tak przygotowana forma wyszukiwania jest nieczytelna i może utrudniać realizację bonu. Zamiast nazwy ośrodka lub usługi turystycznej z krótkim opisem prowadzonej działalności mamy nazwę firmy (nierzadko tylko imię i nazwisko właściciela) wraz z adresem, na którą zarejestrowana jest działalność.

Bartłomiej Kawalec