W grudniu na scenie Bielskiego Centrum Kultury będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - Zimowy Koncert Baletowy. To charytatywna impreza organizowana przez Fundację Sztuki Baletowej, podczas której wystąpią uczniowie Prywatnej Szkoły Baletowej w Bielsku-Białej. Gdyby z powodu pandemii koncert się nie odbył, byłby to ogromny zawód i dla pedagogów, i dla uczniów. - Dzieci bardzo chcą się pokazać. Jest to nagroda dla nich za ciężką pracę, jaką wkładają w naukę - słyszymy.

W Zimowym Koncercie Baletowym w dniu 7 grudnia wezmą udział młodzi tancerze - dzieci i młodzież zrzeszeni w Fundacji Sztuki Baletowej, której pomysłodawczynią i prezesem jest Aleksandra Jurczak. - Szkoła baletowa powstała z miłości do tańca, do miasta. Jestem bielszczanką i zawsze brakowało mi takiego miejsca, które nie odbiegałoby poziomem od publicznych szkół baletowych - tłumaczy prezes fundacji.

Sukcesy na scenach baletowych

Tancerka, choreograf i pedagog w jednej osobie w 2018 roku stworzyła w Bielsku-Białej dla młodych tancerzy takie miejsce, jakie sobie wymarzyła, przybliżając tę piękną sztukę wszystkim, którzy marzą o pokazaniu się na wielkich scenach przed szeroką, nawet międzynarodową publicznością. Pani Aleksandra uczy młodych tancerzy już od wielu lat, a jej uczniowie osiągają niemałe sukcesy na scenach baletowych. Jeden z nich jest solistą - tancerzem pierwszego składu Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

- Wielu moich uczniów kontynuuje naukę na studiach tanecznych. To dla mnie ogromny powód do dumy - mówi pedagog.

Szkoła Baletowa działa w systemie pozalekcyjnym. Dzieci i młodzież uczą się tańca dodatkowo, w trybie niestacjonarnym. Rekrutacja odbywa się podobnie, jak w państwowych szkołach baletowych. Oceniane jest poczucie rytmu, sprawdzana jest sylwetka, predyspozycje ciała. Sprawdzane są warunki fizyczne kandydatów, czy nie mają kłopotów ze zdrowiem, w jaki sposób jest zbudowane ich ciało, czy miednica ma predyspozycje do skręcania nóg jak to jest w tańcu klasycznym.

Bardzo chcą się pokazać

Szkoła oferuje także zajęcia z tańca współczesnego jazzowego, więc praktycznie każdy może zacząć przygodę z tańcem. Do pierwszej klasy szkoły baletowej przyjmowane są dzieci od 9. roku życia. Funkcjonuje także mała szkółka baletowa, bardziej rekreacyjna, przygotowująca dzieci już od 3. roku życia.

Za pośrednictwem portalu organizatorka koncertu zaprasza na to wydarzenie już teraz. Jednak w przypadku zaostrzenia reżimu sanitarnego w związku z pandemią przewiduje koncert on-line lub przesunięcie go w czasie. - To kolejny krok ku rozpowszechnieniu sztuki baletowej jako sposobu na spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież naszego miasta, obcowania z wysublimowanym pięknem przez starszych - zachwalają wydarzenie organizatorzy.

Nasz portal objął patronat medialny nad charytatywnym Zimowym Koncertem Baletowym w Bielsku-Białej.

AŚP

Foto: Cobra Ostra