Dowiedz się, jak dopasować idealny materac z pomocą najlepszych ekspertów na rynku.

1. Dopasuj odpowiedni rozmiar

Standardowa długość materaca to 200 cm. Jego szerokość powinna jednak zależeć od wymiarów Twojej sylwetki oraz tego, czy śpisz na materacu w pojedynkę czy z partnerem lub partnerką. Standardowa szerokość materaca dla jednej osoby to 90 cm. W tym rozmiarze znajdziesz najwięcej materacy, w tym materace marek takich, jak SleepMed, Hilding czy Curem szwedzkiego producenta Hilding Anders.

Jeśli masz jednak większą sylwetkę i chcesz się naprawdę komfortowo wysypiać, pomyśl o materacu o szerokości 100 cm albo większej. Klasyczny materac dla dwóch osób ma szerokość 120 cm, jednak dla osób o większych sylwetkach lepsze będą materace o wymiarach 140x200 cm lub nawet 160x200 cm. Materace we wszystkich najpopularniejszych rozmiarach znajdziesz w SennaMaterace.

2. Zwróć uwagę na twardość

Twardość materaca to kolejny bardzo ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Twardość materacy jest oznaczana symbolami od H1 do H4, przy czym H1 to najbardziej miękki materac, a H4 najtwardszy. Generalnie jeśli masz standardowe wymiary sylwetki, możesz zdecydować się na materac o dowolnej twardości i dopasować go do swoich preferencji. Osobom o drobnych sylwetkach i niskich masach ciała są polecane materace miękkie, bo najlepiej podpierają ich sylwetki.

Natomiast osoby o wysokiej masie ciała, powyżej 120 kg, powinny mieć materace twarde. Wtedy będą one równomiernie wspierać kręgosłup na całej jego długości. Dzieciom polecane są materace średniotwarde. Nie powinny spać one na zbyt miękkich, bo materac musi odpowiednio podpierać ich kręgosłup, aby zapobiec powstawaniu wad postawy. 

Jeśli okaże się, że kupiony przez Ciebie materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki, możesz zmienić to z pomocą materaca nawierzchniowego. Materac nawierzchniowy to cienki materac, który nakładasz na łóżko lub kanapę przed snem i który pomaga zmienić twardość oryginalnego materaca i zwiększyć komfort snu.

3. Dobierz właściwy materiał

Sprawdź, jaki materac będzie dla Ciebie najlepszy:

  • Materac piankowy - to najpopularniejszy typ materaca. W sklepach najczęściej możesz spotkać materace wysokoelastyczne oraz termoelastyczne. Oba zapewniają bardzo komfortowy sen, jednak ponieważ materac termoelastyczny dokładniej dopasowuje się do naturalnego kształtu kręgosłupa, jest uważany za bardziej luksusowy i bardziej komfortowy.
  • Materac sprężynowy - wśród tego typu materacy eksperci Hilding Anders polecają zwłaszcza materace kieszeniowe lub multipocket. Są one bardziej wytrzymałe od klasycznych materacy sprężynowych i nie przenoszą drgań, dlatego są polecane zwłaszcza partnerom.
  • Materac hybrydowy - ten typ materaca, który jest połączeniem materaca sprężynowego i piankowego, jest idealny dla osób z problemami z kręgosłupem, partnerów oraz osób o wysokiej wadzie ciała. Znajdziesz go w ofercie Hilding Anders.

*Założona w 1939 roku w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001, podbiła serca Polaków innowacyjnością, wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie, jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich, jak Ikea, Natura i Galaxy w Agata Meble, Immensity dla BRW czy też unikatowych rozwiązań zastosowanych w marce prywatnej Sleepmed.

Artykuł sponsorowany