Był ciasny i głośny, miał słabe hamulce i mały bagażnik, a do tego sporo kosztował. Mimo wszystkich swoich wad przez wiele lat był obiektem pożądania milionów Polaków. Mowa o Fiacie 126p, który odmienił polską motoryzację i stał się jednym z symboli Bielska-Białej.

W dwudziestą rocznicę zakończenia produkcji popularnego „malucha” włoskie studio projektowe Ma-De Studio zaprezentowało wizję Fiata 126p w XXI wieku. Projektanci przypominają, że „maluch” był czteroosobowym samochodem miejskim z tylnym silnikiem, który zaprezentowany został jesienią 1972 roku w Turynie jako zamiennik Fiata 500. Nie szczędząc ciepłych słów, wspominają, że był to jeden z najbardziej udanych modeli, którego całkowita produkcja sięgnęła blisko 4,7 mln sztuk.

Jak zwraca uwagę Lokalna Organizacja Turystyczna „Beskidy”, nowa wersja „malucha” nie traci swojej tożsamości, a wręcz ją wzmacnia. Fiat 126 Vision jest nową interpretacją poprzednika. Przede wszystkim rzuca się w oczy to, że auto jest większe. Zachowuje jednak linię nadwozia i kilka charakterystycznych elementów, takich jak zwężający się z tyłu dach i kwadratowe reflektory.

bak

Foto: www.ma-de-studio.com