Telewizor znajdziemy w większości domów i mieszkań. Tym bardziej, że obecnie służy nie tylko do odbioru kanałów telewizyjnych, ale także oglądania filmów i seriali przez serwisy streamingowe czy gry na konsoli. Przy planowaniu zakupu zawsze pojawia się pytanie, jak wybrać telewizor, by spełniał nasze oczekiwania oraz wpasował się w aranżację.

1. Wybór wyświetlacza - LCD, LED, QLED, a może OLED?

2. Rozdzielczość - jeden z ważniejszych parametrów

3. Jak wybrać telewizor o odpowiedniej wielkości?

4. Technologia HDR - czy warto w nią inwestować?

5. Smart TV i jego możliwości

Ze specyfikacji telewizora można wyczytać wiele istotnych informacji. Wybierając się na zakupy stacjonarne lub internetowe, warto znać najważniejsze pojęcia dotyczące rodzaju wyświetlacza, rozdzielczości, ale także zastanowić się nad dopasowaniem sprzętu do wielkości pomieszczenia oraz dodatkowymi funkcjami, których oczekujemy. Podczas podejmowania decyzji pomoże także ranking telewizorów dostępny na stronie https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-telewizorow.bhtml i oferujący przystępne porównanie zalet i wad poszczególnych modeli.

1. Wybór wyświetlacza - LCD, LED, a może OLED?

Matryca telewizora wpływa przede wszystkim na jakość wyświetlanego obrazu. Technologie LCD i LED są starsze, ale przez to bardziej popularne i przystępne cenowo. W zestawieniu słabiej wypada technologia LCD. W porównaniu z nią matryca LED wyróżnia się mniejszym zużyciem energii, zapewnia lepsze odwzorowania kolorów i mniejsze zniekształcenie obrazu.

Jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości, warto rozważyć wybór bardziej nowoczesnej technologii OLED. Dzięki niej otrzymujemy głęboką czerń, wysoki kontrast, wierne odwzorowanie kolorów bez ich degradacji ze względu na kąt patrzenia. Zapewni to żywy, realistyczny obraz, który spodoba się szczególnie osobom chcącym stworzyć domowe kino oraz graczom. Niektórzy kupujący zauważą jednak wady telewizorów OLED, do których należy dość wysoka cena oraz dostępność tylko dużych urządzeń od 55 cali wzwyż.

2. Rozdzielczość - jeden z ważniejszych parametrów

Rozdzielczość to kolejny parametr, który zadecyduje o jakości obrazu. Najpopularniejsza to 1920x1080 pikseli, czyli Full HD. Jeśli sprzęt ma służyć głównie do odbierania programów telewizyjnych, będzie to wystarczająca wartość. Wyższa rozdzielczość, która kryje się pod nazwą Ultra HD lub 4K, wynosi 3840x2160 pikseli. Dla widza oznacza przede wszystkim obraz lepszej jakości, bogatszy w detale.

Trzeba jednak pamiętać, że nadawany sygnał telewizyjny nie ma obecnie jakości Ultra HD, więc nie wykorzystamy potencjału, jaki daje telewizor. Zadowoleni będą natomiast klienci serwisów streamingowych i użytkownicy konsoli. Na rynku dostępne są także urządzenia HD Ready, w których parametr ten wynosi 1355×768 pikseli. Jest to rozwiązanie stosowane coraz rzadziej i przeznaczone raczej dla niewielkich ekranów.

3. Jak wybrać telewizor o odpowiedniej wielkości?

Przekątna ekranu to kryterium, na które mimowolnie zwraca się największą uwagę, przeglądając ofertę telewizorów, np. na stronie https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe.bhtml. Wielu kupujących uważa, że im większy telewizor, tym lepszy i dokładniejszy obraz, jednak warto pamiętać, że o wiele istotniejsze jest dopasowanie wielkości ekranu do pomieszczenia. Zbyt bliska odległość nie jest korzystna dla wzroku i po dłuższym czasie oglądanie telewizji może stać się męczące.

Duży telewizor będzie również problemem podczas aranżacji. O ile w przestronnym, otwartym salonie można pozwolić sobie na ekran o wielkości przekraczającej 50 cali, to w niewielkim mieszkaniu lepiej sprawdzi się model o mniejszych wymiarach. Jeśli planując rozmieszczenie mebli i sprzętów zapewnimy widzom około 2 metry odległości od telewizora, możemy wybrać model 32- lub 42-calowy. Przy przekątnej 55 cali rekomendowana odległość to już przedział 2,2-4 metrów.

4. Technologia HDR - czy warto w nią inwestować?

Funkcja HDR staje się coraz popularniejsza i jest kolejnym sposobem na poprawę jakości obrazu. Pod skrótem kryje się pojęcie High Dynamic Range oznaczające szeroki zakres dynamiki. W praktyce wpływa na większą różnicę pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami, co daje efekt bardziej realistycznych kolorów. Będzie to zauważalne zwłaszcza w przypadku telewizorów o większej jasności i wysokim współczynniku kontrastu.

5. Smart TV i jego możliwości

System Smart TV daje możliwość połączenia telewizora z internetem, co obecnie staje się coraz bardziej pożądaną opcją. Znacznie poszerza on możliwości urządzenia, które nie służy już wyłącznie do oglądania programów telewizyjnych, ale umożliwia korzystanie z internetowych aplikacji, serwisów społecznościowych, przeglądarki czy gier. Ponadto bardzo często oznacza również możliwość sterowania smartfonem.

Producenci, aby zaoferować klientom korzyści płynące ze Smart TV, wykorzystują różne systemy operacyjne: Android TV, Smart Hub, My Home Screen czy webOS TV. Będą różniły się między sobą ilością oferowanych funkcji, dostępnych aplikacji i możliwościami personalizacji ustawień.

Artykuł sponsorowany